Teknoloji

Google, Yapay Zekaya Kokuları Tanımayı Öğretti

Yapılan çalışmalar sonucunda Google, yapay zekaya farklı kokuları ayırt edebilmeyi öğretti. Molekül ve kokular arasındaki ilişkiyi öğrenen yapay zeka algoritmaları artık kokuları tanıyabiliyor.

Bilim insanları ve parfüm üreticileri, uzun süredir moleküller ile koku arasındaki ilişkiyi araştırıyorlar lakin söz konusu koku olduğu için molekül analizi yapılamıyordu. Google, yapay zekanın bu bilinmezliği değiştirebileceğini, kokuyu tanımlayabileceğini düşünüyor. Bu sebeple de Google Beyin Takımı, yapay zekayı eğitmeye başladılar.

Yapay Zeka, Moleküllerin Kokularını Tanımlayabildi

Google Beyin Takımı, parfüm üreticilerinin tanımladığı ve geniş çeşitliliğe sahip ortalama 5.000 molekül içeren bir veri seti oluşturdular. Google araştırma ekibi, yapay zekayı geliştirmek için veri setinin ortalama üçte ikisinde bulunan molekülleri sıklıkla aldıkları tamamlayıcılar ile ilişkilendirmek için kullandılar. Sonrasında ise yapay zekanın öğrenip öğrenmediğini test edebilmek için arda kalan kokuları kullandılar. Yapay zeka algoritması, moleküllerin yapılarına göre hangi kokuya sahip olduklarını tespit edebildi.

Google’ın Önünde Aşması Gereken Bir Engel Var

Lakin Google araştırmacıların önünde çok büyük bir engel bulunuyor. İki farklı insan, aynı kokuyu farklı bir biçimde tanımlayabilirken, yapay zeka bu yeteneğe sahip değil. Bazı moleküller aynı bağlara ve atomlara sahip olabilirken, farklı koku yansıtabiliyorlar. Bu olaya kiral çiftler adı veriliyor. Örnek vermek gerekirse nane ve kimyon aynı bağ ve atomlara sahip lakin kokuları farklı. Yapay zeka, molekülleri inceleyerek tanımlama yaptığı için, aynı molekül ve bağlara sahip kokuları ayırt edemiyor.

Bu engele rağmen Google Beyin Takımı, AI’yi belirli moleküller ile kokularla ilişkilendirmek için ilk adımın oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Google araştırmacıları bu çalışma sonucunda başarılı olabilirse, bir çok alanda kolaylık sağlanabilecek. 2019 yılının başlarında Londra’da düzenlenen sergide bilim insanları, yeryüzünde bulunmayan, soyu tükenmiş bir bitkinin kokusunu yeniden yaratabilmek için yapay zeka öğrenmesini kullandılar. Öte yandan Rusya’da ise yapay zeka, ölümcül gazları tespit edebilmek ve zehirli, ölümcül gaz karışımlı alanlara canlıların zarar görmemesi için kullanılıyor. Gelecek yıllarda geliştirilerek çok farklı alanlarda kullanılacak yapay zeka için atılan ilk adımlar dahi oldukça umut vadediyor.

Bir önceki yazımız olan IPhone’nun Daha Hızlı Şarj Olması İçin Ne Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat