Teknoloji

Google Trends Konu Nasıl Olunur

Google Trends son zamanlarda webmaster’lar için Google tarafından sunulan en güzel çalışmalar arasında yer almaktadır. Aslında bu çalışma hala pek çok webmaster tarafından bilinmemektedir. Bu çalışmayı bilen pek çok webmasterde çalışmanın öneminin pek de farkında değildir.

Google trends kullanıcılarına sorgulanan anahtar kelimenin ne kadar çok arandığını gösteren bir çalışmadır. Yani makale içinde kullanılmak istenen bir anahtar kelimenin Google’de ne kadar çok arandığı Google Master tarafından size gösterilmektedir. Ayrıca programın güzel taraflarından birisi de kullanılmak istenen anahtar kelimenin hangi coğrafyalarda ve ne kadar sıklıkla kullanıldığını göstermesidir. Örneğin seo kelimesinin internette hangi sıklıkla ve hangi coğrafyalarda arandığı bu çalışma ile bilinmektedir. Peki bunu öğrenmenin ne gibi bir faydası bulunmaktadır. Örneğin tarım üzerine bir web sayfası açmaya karar verdiğinizde bu siteye zaman ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca site için sadece zaman değil belli bir miktar para da gerekmektedir.

Bir web sitesi açarak günlük 50 ya da 100 kişiye bağımlı kalmak istemeyenler için Google Trends devreye girmektedir. Google tarafından verilen bu çalışmada anahtar kelime olarak düşünülen kelimeler tek tek yazılmaktadır. Yazılan anahtar kelime ile ilgili arama sıklıkla ve hangi coğrafyada arandıkları ile ilgili sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Google Trends sayesinde istediğiniz anahtar kelimenin ne kadar işinize yarayacağını değerlendirme durumunuz ortaya çıkmaktadır. Yani Google Trends sonuçlarına bakarak kullanacağınız anahtar kelimeler ile ilgili değerlendirme yapmanız web siteniz açısından sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Çünkü Google’de 100 defa aranan bir kelimenin anahtar kelime olarak seçilmesi web siteniz için çok da etki göstermeyecek bir duruma yol açmaktadır. Halbuki Google’de 100 bin defa aranan bir kelimeyi anahtar kelime olarak seçmeniz sitenizin en üst sıralara çıkacağını göstermektedir. bu bakımdan Google trend siteniz için hayat kurtarıcı bir özellik taşımaktadır. Reklam vermek için de Google Trends önemli bir yardımcıdır. Adwors reklam verenler bu hizmet sayesinde reklam verilen alan ile ilgili çalışma yapmaktadır.

Her anahtar kelimeye reklam vermek yerine daha fazla aranan kelimelere reklam vermek çok daha akıllıca bir sistemdir. Kısacası kalite puanı bakımından bu durum kullanıcıyı zor durumlara sokmamış olacaktır. Özellikle eğitim işleri gibi işler için verilecek reklamlarda aranan kelime üzerinden reklam vermek size daha iyi sonuçlar getirecektir. Yaz aylarında tatil kelimesinin aranma sıklığı artacağı için yoğunlaşma tatil kelimesi üzerine olacaktır. Tıklama başına verilen fiyat sayesinde bir senede verilen reklam etkisi 1 ayda verilen bu tür reklam ile aynı etkiye ulaşacaktır.

Google Trends kullanılarak oluşturulan web siteleri kısa zamanda üst sıralara yükselmektedir. Elbette sadece bu çalışma ile sitenin üst sıralara yükselmesi beklenemez. Fakat genel olarak Google Trends çalışması Web siteleri kurucuları için en önemli yardımcılar arasında yer almaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse web sitesi kurmak isteyenler fakat bu konuda tereddütleri bulunanlar için Google Trends çalışması ilk dayanaktır. Sitenizin aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlayan hu dayanak ile işe başlamak her şeyde olduğu gibi web sitesinde de insanı rahatlatan bir durumdur. Çünkü herhangi bir dayanak ile her çalışma normalinden bir adım önde başlamaktadır. Böylece Google Trends gibi bir dayanak web sitelerini normalden com daha önde başlamaktadır. Bu durumun bazı webmasterlar farkındadır. Ve sitelerini bu çalışma ile çok daha iyi yerlere taşımaktadır. Bazı webmasterlar ise bu durumun farkındadır fakat ilgilenmemektedir. Bazıları ise bu durumdan tamamen habersizdir.

Bir önceki yazımız olan Çağımızın Vebası Nomofobi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Sitemde yazılarım için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım? sizinki gibi yapmak istiyorum. sizin blog yazılarınızdaki etiketler gibi yapmak istiyorum siz bu konuda baya ilerlemişsiniz

  2. Ben de bir blog açmak istiyorum tabi sizin bu blog kadar bol içerikli olmaz belki ama, kendi günlük yazılarımı paylaşmak için küçük çaplı bir blog kurmak istiyorum bu konuda amatör blogculara önerilerinizi yayınlamanızı rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı