Teknoloji

Gmail’de İstenmeyen E-postaları (Spam) Filtrelemek ve Engellemek

Her gün onlarca, belki de yüzlerce e-posta mesajı alıyorsunuz. Ancak tüm bu e-posta mesajları faydalı değil hatta aranıyor. Neyse ki, Gmail oldukça iyi bir spam yönetim sistemine sahip. Buna rağmen, istemediğiniz mesajları alabileceğiniz zamanlar vardır.

Her gün onlarca, belki de yüzlerce e-posta mesajı alıyorsunuz. Ancak tüm bu e-posta mesajları faydalı değil hatta aranıyor. Neyse ki, Gmail oldukça iyi bir spam yönetim sistemine sahip. Buna rağmen, istemediğiniz mesajları alabileceğiniz zamanlar vardır.

Eski bir projenin kaldırılmasını istemenize rağmen hala bir e-posta listesindesiniz olabilir. Tanıdığınız biri size rahatsız edici mesajlar gönderiyor olabilir. Belki de, artık almak istemediğiniz bir e-posta bültenine abone oldunuz. Belki de istenmeyen mesajlar spam’dır – tamamen yabancı birinden gelen mesajlar.

Koşullar ne olursa olsun, istenmeyen e-postalar alıyorsanız ve Gmail kullanıyorsanız, bu istenmeyen mesajları yönetmek ve hatta ortadan kaldırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Bu eğitimde, Gmail’de spam’leri nasıl engelleyeceğimi ve e-postaları nasıl filtreleyeceğimi açıklayacağım.

Neden İstenmeyen Mesajlar Alıyorsunuz?
Temel olarak iki istenmeyen mesaj kaynağı vardır:

1-tanıdığınız (veya tanıdığınız) kişiler
2-bilmediğin kişiler
Bir işten veya projeden ayrıldığınızda, tanıdığınız (veya tanıdığınız) kişilerin istenmeyen mesajları olabilir. Genellikle, e-posta adresiniz o işle veya projeyle ilişkili posta listelerinde kalır. Örneğin, kurumsal bir işten ayrıldıktan sonra hala bu işle ilgili e-postalar aldım.

Yöntem 1. Bir gönderenden gelen iletileri engelleme
Şimdi, birinden gelen mesajları e-postayla engellemek için Gmail’de nasıl filtre oluşturulacağını gözden geçireceğiz. Engellemek istediğiniz göndericiden açık bir mesajla başlayın. Bu durumda, artık bu durum raporlarını almak istemiyorum.

1-Ekranın sağ üst tarafına doğru aşağı okunu tıklayın. Bir açılır menü görüntülenir.

2-Seç Blok “Gönderen Adı” seçeneğini. Bu gönderenden gelecek iletilerin spam olarak işaretleneceğini belirten bir onay mesajı görüntülenir. Spam klasörünüze gönderilecektir . Onay mesajındaki Engelle düğmesini tıklayın .

Bir gönderenin engelini kaldırmak için açılır menüyü yeniden açın.

3-Bu sefer menü seçeneği “Gönderenin Adı” Engelini kaldırıyor. Seç kaldır “Gönderen Adı” seçeneğini. Bu gönderenden gelecek iletilerin gelen kutunuzda görüneceğini belirten bir onay mesajı görüntülenir. Onay mesajındaki engeli kaldır düğmesine tıklayın .

Yöntem 2. Belirli Bir Göndericiden Mesajları Otomatik Olarak Filtreleme
Gmail’deki e-postaları otomatik olarak nasıl filtreleyeceğinize bakalım. Filtreyi, belirli bir göndericiden doğrudan belirli bir etikete (klasöre) mesaj göndermek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, eski bir çalışandan gelen tüm mesajları otomatik olarak belirli bir etikete uyacak şekilde filtrelemek istiyorum. İşte nasıl yapılacağı..Gelişmiş Gmail arama kutusunu görüntülemek için Gmail arama çubuğunun sağındaki oku tıklayın .

Gmail’iniz açıkken başlayın.

1-Gelişmiş Gmail arama kutusunu görüntülemek için Gmail arama çubuğunun sağındaki oku tıklayın .

2-İletilerini filtrelemek istediğiniz gönderenin adını Kimden alanına yazın. Diğer alanlarda daha fazla bilgi belirterek, filtrenizle daha belirgin olabilirsiniz. Bilgi girmeyi tamamladığınızda, Bu arama ile filtre oluştur bağlantısını tıklayın. Filtre oluştur kutusu görünür.

3-Bu kutu, Gelişmiş Gmail arama kutusunda tanımladığınız ölçütleri karşılayan her iletiyle ne yapmak istediğinizi size sorar .

Sil ve Gelen Kutusunu Atla gibi birçok seçeneğin bu mesajları Gmail gelen kutunuzdan uzak tutacağını unutmayın. Özellikle onu Sil seçeneği, bir göndericiden istenmeyen bir iletiyi hem gelen kutunuzdan hem de Spam klasörünüzden uzak tutar.

Bugün, belirtilen mesajları Eski Çalışanlar adı altında oluşturduğum bir etikete göndermeyi seçeceğiz .

Etiketi uygula seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin . Etiket seç kutusundaki okları tıklayın . Kullanılabilir etiketleri gösteren bir açılır menü görüntülenir.

4-Belirli bir göndericiden, bu durumda Eski Çalışanlar’dan mesaj göndermek istediğiniz etiketi tıklayın . Filtreyi oluşturmak için Filtre oluştur’u tıklayın . Gelen kutunuzun üstünde, Filtrenizin oluşturulduğunu belirten bir mesaj görüntülenir.

Belirtilen göndericiden gelen tüm iletiler artık etiketlenecek ve kolayca görüntülenebilecek..

Bir önceki yazımız olan 2019 Jaguar I-Pace Sürücüler Notları İnceleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. evet bu spam mailler gerçekten çok sinir bozucu oluyor artık bahis sitelerinden, alışveriş sitelerinden gelen saçma sapan mailleri görmemek için bu yöntemi denemelisiniz

  2. gmail’in spam algısı gerçekten çok sıkı işliyor en ufak bir şeyi spam algılıyor bazen ve gelen kutuma düşmesi gereken önemli şeyler spam kutusuna düşüyor geç farkediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı