SAĞLIK

Flavonoid Ailesinin Değerli Üyeleri: Quercetin ve Apigenin

Flavonoidlerin insan sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Obeziteden kansere kadar birçok hastalık üzerine etki etmektedir.


Flavonoidlerin insan sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Obeziteden kansere kadar birçok hastalık üzerine etki etmektedir. Bilinen flavonoidler içinde bazıları vardır ki dikkatleri diğerlerinden çok üzerine çekmiştir. Dikkat çeken flavonoidler, quercetin, apigenin ve kaempferoldür. Şimdi bu üç molekülü yakından tanıyalım.
Quercetin
1857 yılında keşfedildiği düşünülen molekül adını Joseph Quercetanus Duchesn’dena aldığı düşünülmektedir. Sarı bir toz olan quercetin doğada çay yapılan bitkilerin sapları, çiçekleri ve köklerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda sarı boya olarak da kullanılmaktadır. Beslenmede en zengin antioksidanlardan biridir. İltihap önleyici, serbest radikal hasarı ve yaşlanma ile mücadele etkin rol almaktadır. Quercetin insan sağlığına faydaları astım, cilt sağlığı koruma, anti-kanser, strese karşı koruma, kalp ve damar sağlığını koruma, kan basıncının dengeli olmasını sağlamak gibi etkileri bulunmaktadır.Greyfurt, soğan, elma, siyah çay , soğan,  ahududu, yaban mersini, kırmızı yaban mersini, kiraz, brokoli quercetin bakımından zengin yiyeceklerdir. 
İnsan vücudundaki en önemli görevi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Vücutta bulunan yağların yakılmasını hızlandırmaktadır. Quercetin bunların dışında gösterdiği bir etki de çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Göstermiş olduğu bu etki ile kolesterolün okside olmasını önlemektedir. Bu durum şu anlama gelmektedir. Kalp ve akciğer kanserine yakalanma riski azalmaktadır.
Doğal bir antihistaminik olan quercetin alerjilere karşı mücadele etmektedir. Astım, gıda alerjilerinde doğal bir ilaç olarak kullanılabilmektedir. Alerjinin neden olduğu etkilerin yani deride kızarma, dudak şişmesi gibi etkileri de azaltmaktadır. 
Quercetin en dikkat çeken özelliği anti-kanser özelliği göstermesidir. Yapılan araştırmalarda elde edilen olumlu sonuçlar kanser tedavisi için umut vermektedir. Şu an için uygulanan net bir tedavi bulunmamaktadır. Gelecekte kanser tedavisinde etkin bir şekilde kullanılacağı net bir şekilde görülmektedir.
Apigenin
Flavonoid ailesinin gösterdiği etkiler ile bütün dikkatleri üzerinde toplayan moleküllerden biride apigenindir. İnsan sağlığına etkileri yanında aynı zamanda boya olarak da kullanılmaktadır. Fasulye soğan, sarımsak, çay, papatya, buğday filizi olmak üzere pek çok sebze ve meyvede bulunmaktadır. Apigenin insan sağlığı üzerine etkileri ise antioksidan, anti-kanser, antiviral(virüslere karşı koruma), antimikrobiyal ve antiinflamavatuar(iltihap önleyici) etkileri bulunmaktadır. 
Apigen molekülünün kanserden koruyucu etkisi 1990 yıında yapılan bir çalışma ile belirlenmiştir. Fareler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılarak dekarboksilaz enzimini inhibe ettiği gözlemlenmiştir. Apigenin burada anti-mutajenik ve çoğalmasını önleyecek bir etki göstermiştir. Bu çalışmanın yayınlanmasından apigenin ve kanser arasındaki ilişkiyi açıklamak için çalışmalar artmıştır.
Apigenin, meme kanseri, karaciğer kanseri, akciğer kanseri, prostat kanserleri üzerinde etkili olmaktadır. Apigenin kanserli hücrelerin çoğalma mekanizmasını durdurur ve kanserli hücrelere ölüm sinyallerinin gitmesini sağlar. Bu esnada kanserli hücrelerinde yayılmasını da önlemektedir. 
Etki mekanizmasının bulunması ile kanser tedavisi için kemoterapötik bir madde olarak kullanıp kullanılamayacağı tartışılmaktadır. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar oldukça iyidir. Apigenin türevi olarak sentezlenip tedavide kullanılacak maddelerin kemotrapinin olumsuz etkilerini azaltılacağı düşünülmektedir. Apigenin takviyesinin hastalığın önlenmesi üzerindeki etkisini inceleyen insan klinik çalışmaları yapılmaktadır. Apigenin için bir kanser önleyici madde olarak geliştirilmesi muhtemel bir potansiyel bulunmaktadır. 
Sadece kanser hücreleri değil sağlıklı hücrelerden de elde edilen veriler çok şaşırtıcıdır. Apigenin son yıllarda yapılan çalışmalara benzer flavonoidler elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuç çok farklıdır. Diğer flavonoidlere oran ile kanser hücrelerine etkisi yanında sağlıklı hücrelerde gösterdiği etkiler ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Apigenin bu çalışmalar sonucunda insan sağlığını geliştiren bir ajan olarak tanımlanmıştır.
Apigenin ve quercetinden düzenli olarak tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sebze ve meyvelerde mg düzeyinde bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde sağlıklı bir vücuda uzun yıllar sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Astım Hastalığına Genel Bir Bakış başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. yaptığınız açıklamaları okudum yayında emeği geçenlere teşekkürlerimi bildiriyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı