SAĞLIK

Fitness takipçileri insanların yeme bozukluklarını geliştirmesine neden olabilir mi?

Fitness ve sağlık takibi cihazları giderek daha popüler hale geliyor ve şu anda çok çeşitli giyilebilir teknoloji ve uygulamalar mevcut. Aslında, birçok akıllı telefon ve akıllı saat şimdi kullanıma hazır hale geldi ve etkinliğimizi, uykumuzu ve beslenmemizi izlemeye hazır.

Araştırma, izleme davranışlarının yaşam tarzlarımızda olumlu değişikliklere yol açmasına nasıl yardımcı olabileceğini uzun süredir vurgulamaktadır. Uygunluk takibi, fiziksel aktivitenin arttırılmasında ve kilo kaybının sağlanmasında etkili bir yol olabilir.

Ancak fiziksel aktivite ve yiyecek alımını izlemek herkes için faydalı olmayabilir. Gerçekten de, yeme bozukluğu olan kişilerin çoğunlukla yiyecek ve egzersizle sağlıksız ilişkileri vardır. Kalori sayma, sert egzersiz ve sağlıksız mükemmeliyetçilik gibi takıntılı davranışlar, yeme sorunu olanlar arasında yaygındır.

Fitness izleyicileri ve kalori sayma uygulamalarının “bozuk yeme” ile nasıl ilişkilendirilebileceğini keşfetmeye yönelik küçük bir araştırma grubu başladı – genel olarak sağlıksız beslenme biçimlerinin yanı sıra yeme bozukluklarını da içeren bir terim; öğün atlamak ya da zorunlu yemek. İzleme araçlarını kullananlarda, kullanmayanlara kıyasla daha yüksek düzeyde vücut memnuniyetsizliği ve düzensiz beslenme tespit edilmiştir. Ve yeme bozukluğu olan birçok hasta MyFitnessPal gibi kalori sayma araçlarını kullanarak rapor veriyor. Ve bu araçların yeme bozukluğu semptomlarını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir .

Uygulama yaratıcıları “sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik ediyorlar ve zararlı alışkanlıkların peşinde koşmak isteyenleri caydırmak için önlemler alıyorlar” diyorlar. Örneğin, MyFitnessPal, web sitelerinde yeme bozuklukları ile ilgili kaynakları içerir ve uygulamanın insanların yeme bozukluklarından kurtulmalarına yardımcı olabileceğini iddia eden daha önce blog yayınları yayınladı. Ancak araştırmamız aksi belirtilmiş gibi görünüyor.

Giyilebilir kumaşların yükselişi

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, fitness ve gıda izleme araçlarının daha geniş bir zihinsel sağlığı ve iyilik halini araştırdık . İnsanların neden bu tür cihazları kullandığını da anlamaya çalıştık.

Genç insan örneklemimizde, bunların yüzde 65’i şu anda bir fitness veya yiyecek alım takip cihazı kullandığını bildirdi. Cihaz kullananlar, hem düzensiz yeme hem de kompulsif egzersiz yapma seviyesini kullanıcılara göre daha fazla rapor etmişlerdir. Ağırlıklarını veya şekillerini (sağlık veya sporla ilgili sebeplerin aksine) yönetmek için öncelikle faaliyetlerini veya yiyecek alımlarını izleyenler ve cihazları sık sık kullananlar, en yüksek düzensiz yeme ve egzersiz düzeyini göstermiştir.

Yemek yeme bozuklukları inanılmaz derecede karmaşıktır ve birçok farklı etkileşim faktöründen kaynaklanır. Yeme ve egzersiz davranışlarının izlenmesinin yeme bozukluğuna neden olabileceğini önermek aşırı basit olacaktır.

Muhtemelen birçok insanın izleme cihazlarına karşı hisleri ve kullanımı, zamanla değişebilir. Örneğin, son kanıtlar, insanların sadece yüzde 10’unun, fitness izleyicisini 12 aydan daha uzun süre kullanmaya devam edeceğini, bunun için bir teşvik olsa bile kullanılacağını göstermiştir. Bu düşüşün arkasındaki nedenler belirsiz olsa da, bir kişi hedeflere ulaşamadığında veya ilerleme kaydetmediğinde aygıtların suçluluk veya utanç duygusu uyandırması mümkündür. Tutumlarda “istemek” ten egzersiz yapmaktan “egzersiz yapmak” a geçmek, izleyiciyle olan ilişkinin ekşi hale geldiğinin bir işareti olabilir ve potansiyel olarak düzensiz yemeğe karşı savunmasızlığın arttığını gösterir.

Bir önceki yazımız olan Kilo verme ameliyatı kalp hastalığı riskini azaltır, şeker hastaları için ölüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat