Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Tüm bankacılık prosedürü yapan yurttaşların kredi notu verileri Kredi Kayıt Bürosu doğrulusunda tutulmaktadır. Bu kurum sizlerin yaptığı bütün bankacılık işlemlerini izler, değerlendirir ve bankalara iletir. Siz bir kredi kartı borcunu ödemediğinizde, derhal kredi notunuzda minimal bir düşüş yaşanır. Bu durumun tekrarlanıyor olması ya da hiç düzeltilmemesi kredi notunuzun iyice düşmesine sebebiyet verecektir. Kredi notunu düşüren faktörler arasından rastgele bir eylemde bulunursanız, bu eylemin kredi notunuza olan etkisini bir taksit devresi ardından yani kredi notu güncelleme vakitcinden sonra görebilirsiniz.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler
Kredi notu niçin düşer sorusuna kredi notunu düşüren niçinler listemizle yanıt vereceğiz. Aşağıdaki listede yer alan bankacılık eylemler, sizin kredi notunuz üstünde olumsuz bir tesire yol açarak; düşüşe sebebiyet verecektir.

Vergi daireleri ve resmi kurumlar başta olmak üzere Devlete borcunuz varsa, ve icralık konumdaysanız kredi notu düşecektir.
Her türlü krediyi (bireysel, taşıt, konut, eğitim, teknoloji) saatinde ödemez ya da geciktirirseniz kredi notunuz düşer.
Kredi kartınızın borcunu saatinde ödemezseniz ya da geciktirirseniz kredi notunuz düşer.
Kredi kartınızın yalnızca asgari tutarını ödemeye uzun vakit devam ederseniz, kredi notunuz düşer.
Hali hazırda bir kredi başvurunuz onaylandıysa ve kredinizi ödüyorsanız, bir diğer bankadan tekrar kredi müracaatı yaptığınızda red alırsanız kredi notunuz düşer.
Aynı şekilde bir kredi kartınız varken; bir kredi kartı daha talep edip, ettiğiniz kredi kartına onay gelir ve ardından bir kredi kartı daha talep ettiğinizde red yanıtı verilirse, kredi notunuz düşecektir.
Çek ile çalışıyorsanız misalin esnaflar çeklerin ödeme tarihini geçirdiğiniz takdirde ödünsüz olarak kredi anekdotunuz düşecektir. Karşı doğrultu protesto çekmese bile tekrar kredi notu düşecektir.

Özellikle maaş kartlarına ek olarak açılan, kredili mevduat hesaplarında borçlarınızı derli toplu olarak ödemez; geciktirirseniz kredi notunuz düşer. Bu hesaplar genelde “artı hesap, ek hesap, artı para, ay sonu hesabı” gibi isimlerle bilinmektedir. Findeks kredi anekdotu değerlendirmesinde bunlarda bir nevi kredi kartı olarak görülmektedir.
Yukarıda ki faktörler kredi notunu düşüren eylemlerdir. Bu eylemler bir kere uygulandığında düşüş olur fakat tekrar edilmediği ve bankalarla çalışılmaya devam edildiği takdirde düşüş geri kapanacaktır. Fakat sıksık olarak bu sorunları yaparsanız kredi notunuz düşer ve takibe düşme olasılığınız artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat