Teknoloji

Facebook, 100 geliştiricinin Gruplar üye verilerine uygunsuz şekilde erişmiş olabileceğini söylüyor

Facebook, geçen sene Gruplar sistemini kapattıktan sonra bile, birtakım program geliştiricilerin üyelerle alakalı verilere uygun olmayan erişim sağladıklarını söylüyor.

Bir şirket Blog yazısı Facebook kurallarını değiştirdi beri kabaca 100 geliştiriciler kullanıcı verilerini erişmiş olabileceği rapor eder 2018 Nisan ayında, son 60 gün içersinde en az 11 erişilen üye verileri. Artık bütün ortakları bu verilerden kestiği yazıyor.

Facebook Grubu yöneticileri, kümelerinı yönetmek amacıyla programlara etkinlikleri ile alakalı bilgi veren üçüncü doğrultu araçlarını kullanabilir. Geçen seneki değişikliklerden bu yana, geliştiriciler bireysel üyelerin adlarını, profil resimlerini ya da belirtilmemiş başka profil verilerini görmemelidir. Facebook platformu ortaklıkları başkanı Konstantinos Papamiltiadis, son zaman oluşturulan bir emniyet incelemesinde, birtakım programların hala erişime sahip olduğunu belirtti.

Papamiltiadis, ortakların erişimini kötüye kullandığına dair hiçbir ispat bulunmadığını, fakat Facebook’un uygun olmayan şekilde elde edilen verileri silmelerini istediğini ve gittiğini doğrulamak amacıyla denetimler yapacaklarını söyledi.

Facebook bu 100 geliştiricinin adını açıklamadı. Papamiltiadis, sadece programların “evvelcelikle sosyal medya idaresi ve video akışı programları olduğunu, takım yöneticilerinin kümelerinı daha etkili bir şekilde yönetmelerini basitleştirmek ve üyelerin videoları kendi kümeleri ile paylaşmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış” olduğunu söylüyor. adların ve fotoğrafların yanı sıra programların hizmet verilen kullanıcı ve kümelerin da dahil edildi.

Facebook, Cambridge Analytic veri paylaşım skandalından sonra oluşturulan genel çöküşün bir parçası olarak Gruplar program programlama arayüzünü (API) kilitledi. Geliştiricilerin , Gruplar API’sini kullanmadan evvelce Facebook’tan onay almasını gerektiren kurallar ekledi , sonrasında sistemi Temmuz ayında yeni özelliklerle tekrardan başlattı ve gerçek bir gözetleme programa çalıştığını öne sürdü;

Bir önceki yazımız olan Apple’ın yeni gizlilik sayfalarını okunması ve daha iyi görünmesi kolaylaştı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı