Ethereum Nedir?

Ilk defa şimal ABD bitcoin konuşmaında kurucusu vitalik buterin doğrulusunda tanıtımı oluşturulan ve kendilerinin bile beklemediği efsunk bir alaka ile karşılaşan ethereum dışarıdan bakılmış olduğunda bir “ altcoin ” şeklinde görünse De gerçekte öteki altcoinlere gore çok daha fazla yenilik içerin bir sistem.

Tek bir cümle ile tanımlamak gerekirse, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir. Çoğu insan Ethereum’u bu şekilde tanıyor: “Bitcoin Vol 2

Ethereum Nasıl Çalışır?

Eko sistemde uzun vakit tartışılan ve devre devre reaksiyonlara sebep olan bir husus da Ethereum’un Bitcoin’e alternatif, hem de O’nu tahtından edecek bir kripto para sistemi olup olmadığı sorusuydu. Fakat Ethereum ekibi doğrulusunda oluşturulan açıklama bu soruyu net bir şekilde açıklığa kavuşturdu. Buterin doğrulusunda oluşturulan detaylı açıklamaların özeti şöyle;

“Eğer kripto paralar ile dünyada tespit edilen kıymetli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın web sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi amacıyla de aynı şey geçerlidir. Bu amaçla biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz.”

Buradan da net bir halde anlaşıldığı benzer biçimde, ethereum’un bitcoin’in tahtında gözü yok. Zaten Ethereum ekibini incelediğimizde bütününün Bitcoin’in ilk evresinden bu yana Bitcoin topluluğu ortamında yer alan geliştirici beyinler olduğunu görüyoruz.

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, aynı vakitte hepimizin yakından takip ettiği Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biri.

Ethereum’u ilk hususşulmaya başladığı vakitlardan bu yana takip edenlerin hatırlayacağı gibi proje yalnızca 4 şahıs ile başlamıştı. (Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Anthony DiIorio, Gavin Wood) Proje ekibi 2 ayda 32 şahıslik sayıya ulaştı ve çalışmalarına devam ediyor. Şimdilik resmi olarak pazara dahi çıkmamış olan Ethereum’un bu kadar şahıs doğrulusunda desteklenmesi geleceği yönünden ciddi ipuçları sağlıyor zaten. Bu arada ekipte yer alan programcıların fazlası dünyaca tanınan geliştiriciler.

Cpu madenciliği ile kazılacak olan Ethereum’un ne vakit pazara çıkacağı tam olarak belirtilmedi. Fakat geliştiricilerin yaptığı açıklama tarafında 2014 sonlarında eko sistemde hususmunu alacak gibi görünüyor.

Ethereum, algoritması gereği, scrypt madenciliği ile asic cihazlara karşı kuvvetli bir yapıya haiz. Bu sayede her bireysel bilgisayar kolaylıkla madencilik yapabilecek ve sistem ağı çok daha geniş kitleler doğrulusunda beslenebilecek.

Ethereum ile ilgili en doğru ve en geniş bulguyu elde edebileceğiniz kaynakların listesi aşağıdadır. Eğer bu yazıda yaptığım kısa giriş sizin Ethereum ile ilgili diğer şeyleri de merak etmenizi sağladıysa alttaki sitelerde bütün cevapları bulabilirsiniz.

Her şeyden evvelce Ethereum White Paper‘ı okumanızı öneririm. Burada Ethereum’un çıkış noktasından, Ether mantığına, istikbal planlarından gelişim vakitcine kadar her türlü teknik ve teorik bulguyu bulabilirsiniz. (Çok uzun bir hikayeye ismim atıyor olacaksınız. Geniş bir vakit ayırmanızda yarar var.)
Ethereum ana internet sitesi sizlere asli düzeyde merhaba diyecek site.
Bitcointalk’ta Ethereum ile ilgili bir şeyler arıyor olabilirsiniz. Fakat en güncel bulguların yer aldığı asıl forum siteleri şuandan çok kalabalık ve etkin. Bitcointalk ‘ta daha çok Ethereum’un ne vakit pazara çıkacağını merak edenlerin takip ettiği bir sayfaları var. Ona da buradan ulaşabilirsiniz
En güncel haberleri yayınladıkları Ethereum Blog sitesi, muhakkak takip etmeniz gereken bir site. Çünkü, bütün resmi açıklamalar buradan yapılıyor.
Toplumsal medyada izlemek isterseniz, facebook ve twitter resmi hesaplarını beğenmeniz ve takip etmeniz yeterli.
Gördüğünüz gibi Ethereum, diğer hiçbir altcoin gibi değil. En kolay anlatımla, şimdilik yalnızca açık kaynak bir deneme olmasına rağmen gördüğü ilgi alt bünyesinde ciddi bir beklentinin oluştuğunun göstergesi. İnsanlar hiçbir karşılık beklemeden çevirilerini yapıyor, tanıtıyor ve aktif olarak katılım işaret ediyor projeye.

Ethereum Nereden Alınır?
Ethereum Binance ve Bitfinex gibi borsalardan güvenilir bir şekilde temin edilebilir.

Biz de CoinTürk olarak Ethereum ile ilgili gelişmeleri çıktığı ilk günden bu yana yaptığımız gibi yakından takip ederek sizlerle paylaşacağız. Son olarak geçen vakitlarda Kanada Toronto’da gerçekleşen Bitcoin Expo 2014 Hackathon’da çektikleri bir video ile sizlere veda ediyoruz. İyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı