SAĞLIK

Erkek Kısırlığı, Erkek Kısırlığı Nedir, Erkek Kısırlığı Tedavisi

Bazı hormonel sebeplerden dolay erkeklerde kısırlık görünülmesi mümkündür peki bu erkek ksırlığı nedir, nasıl bir tedavi uygulamanız gerekmektedir.

Erkek Kısırlığı, Erkek Kısırlığı Nedir, Erkek Kısırlığı Tedavisi Erkek kısırlığı son dönemlerde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Erkek ya da kadında kısırlık söz konusu olduğunda çiftlerin bu durumu olumsuz karşılaşmaması için destek alması tavsiye edilir. Erkek kısırlığının tespitinde öncelikle sperm kalitesi çok önemlidir. Bunun için semen analizi denilen sperm hücrelerinin gebeliğe elverişli olup olmadığı analizler yapılması gerekir. Erkek kısırlığı nedir ve erkek kısırlığı tedavisi nasıl yapılır bu konuda ön bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Öncelikle evli çiftlerin uzun süre herhangi bir koruma yöntemi kullanmadan ilişkiye girmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyor ise bir uzmana başvurarak yardım almaya başlamalısınız. Kısırlık sebepleri arasında psikolojik etmenler, çevresel etmenler ve yaşam şekli önemli rol oynamaktadır. Kısırlığı bir bölümü kadına ait iken bir bölüme de erkeğe ait olabilir.

Bu durumda tedavi edilmesi gereken herhangi bir halde hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Erkek kısırlığının olup olmadığı tespiti için sperm kalitesinin ölçülmesi gerektiğinden semen analizleri için laboratuar ortamı gerekmektedir. Kısırlığa sebep olan etmenler sperm kanallarının tıkalı olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Spermdeki hücre sayısı gebelik gerçekleşmesi için son derece önemlidir. Bu testin yapımından sonra çiftlerde ilaç tedavisine başlanmaktadır. İlaç tedavisine yanıt alınmaz ise mikro cerrahi işleme geçilir. En son aşama tüp bebek aşamasıdır. Erkek kısırlığı tedavisi için başlanılan yöntemler kişinin günlük hayatını etkilemez. Başlangıçta sperm kalitesi ölçülür ve buna sebep olan koşullar ortadan kaldırılır. Kısırlık tedavilerinin çoğu olumlu sonuçlanmaktadır. Çok az bir kesimde erkek kısırlığının sebep olduğu durumlarda tüp bebek işlemi yapılır. Son yıllarda aşılama yöntemi ile birçok çift bebek sahibi olmuştur. Erkek kısırlığı tedavisi sırasında bireyin bu durumda psikolojik olarak rahat olması gerekmektedir. Tedavinin başlangıcından sonuna kadar olan süreçte uzman yardımı almak en sağlıklısı olacaktır. Erkek kısırlığı çok nadir bir şekilde olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.

Fakat gelişen teknoloji ve sistemler ile bununda önüne geçilmektedir. Daha önce baba olup sonrasında tekrar çocuk sahibi olamayan birçok erkek bulunmaktadır. Bu durum psikoloji olarak kişiyi etkilemektedir. Böyle bir durumda en sağlıklısı kısa sürede uzmana başvurmaktı

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak için ne yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. sağdan soldan özellikle kıytırık tv kanallarında çıkan ürün reklamlarındaki ürünlerden alıpda var olan sağlığınızıda kaybetmeyin ben kullandım bana iyi geldi sende kullan diye komşu eş dost tavsiyeleri yüzünden birçok kişi mevcut sağlığını da kaybetme noktasına geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat