Genel

Drauger OS, Yetenekli bir Linux Oyun Konsolu Platformu Yapıyor

Drauger OS , oyunlar için heyecanlı kullanıcılar için nispeten yeni bir Linux dağıtımıdır.

Drauger OS, Yetenekli bir Linux Oyun Konsolu Platformu Yapıyor

Drauger OS , oyunlar için heyecanlı kullanıcılar için nispeten yeni bir Linux dağıtımıdır.

Bazı tasarım öğeleri bu Linux oyun platformunu yalnızca dijital başlıkları toplayan tipik dağıtımlardan farklı kılar. Ancak, aksi takdirde bu Linux seçimini günlük kullanıma hazır bir sürücü olarak yapabilecek birkaç verimlilik aracı bulunmuyor.

Xubuntu’ya dayalı bir Linux dağıtımı olan Drauger OS, değiştirilmiş bir Xfce4.12 masaüstü ortamı kullanıyor ve sadece 64 bit (x86_64) bilgisayarlarda çalışıyor; 32-bit dişli desteklenmez.

Bu, iyi bir masaüstü performansı isteyen bir oyun hedefleme dağıtıcıdır. WINE ve PlayOnLinux ile birlikte varsayılan olarak yüklü Steam ile birlikte gelir. Drauger OS ayrıca düşük gecikmeli Liquorix Linux çekirdeği ile birlikte gelir.

Liquorix, multimedya ve oyun uygulamalarını optimize etmek için karmaşık bir çekirdek. Verimliliğin, verim ve güç kullanımı maliyetinde dengelenmesi için ZEN çekirdeğine dayanmaktadır.

Bu dağıtımdaki uyarlanmış Xfce masaüstü ortamı, ekranın alt kenarı boyunca yerleştirilmiş geleneksel bir panele sahip değildir. Bunun yerine, masaüstü çubuğu varsayılan olarak ekranın üst kısmında yatay olarak görünür.

Barın konumu, geliştiriciye göre oyun konsolunun görünümünü ve işlevselliğini taklit ediyor. Ancak, bu tasarımın çoğunlukla işlevsel olmadığını gördüm.

Menü fonksiyonlarını kullanırken göze batan hale gelir. Çoğu oyun yüklendiğinde, kendi menülerine ve kontrol cihazlarına sahip olan oyun pencereleri üzerinde açılan bir panele ihtiyaç duyulmaz.

Çubuğu ekranın sol kenarı boyunca dikey olarak yeniden yönlendirmek için panel ayarlarını değiştirerek bir miktar rahatlama sağlanabilir. Daha iyi bir çözüm, kullanıcıya masa çubuğunu ekranın altına veya üstüne koyma yeteneği kazandırmaktır.

Linux tabanlı bir platform isteyen oyun oyuncularına hitap ederken, bu dağıtım tüm kullanıcılar için değildir. Özellikle günlük kullanım için bir bilgisayar platformu değildir.

Drauger OS, ses ve video düzenleme yazılımı ya da bir ofis paketi gibi bazı temel oyun dışı uygulamalarla gelmez. Tabii ki, eksik olanı ekleyebilirsiniz.

Tasarımla Oyun
Drauger OS her şeyden önce bir Linux işletim sistemidir. Birincil amacı, başka bir yerde yayınlanmak üzere tasarlanmış oyunları oynamak için uygun bir yer sağlamaktır.

Bunu yapmak için çerçeve oldukça başarılı. Distro, oyun konsolu tarzı yazılım almak ve oynamak için önceden kurulmuş ve yapılandırılmış uygulamalarla birlikte gelir. Temel olarak, bu dağıtım Linux işletim sistemi içinde oyun oynamak için bir platform sağlayan birkaç araç içerir.

Bak ve hisset
Drauger OS, tipik Xfce masaüstü entegrasyonlarına veya Xubuntu / Ubuntu tabanlı dağıtımlara benzer. Özellikle Linux yeni gelenler için kurulumu ve kullanımı kolaydır.

Herhangi bir kullanıcı için, Drauger OS kullanmanın en tuhaf yönü, bu dağıtımda masaüstü çubuğu olan geleneksel olmayan panel çubuğunun tasarımından gelir.

İlk başta bir joker gibi görünüyor. Yanlışlıkla farenin soluna tıklamak veya dokunmatik ekranda başıboş bir çizik yapmak, çubuğun bilgisayar ekranının üst kısmında görünmesine neden olur. Ondan kurtulmak ilk başta sinir bozucu olabilir.

Çubuk Gezinme
Masaüstü çubuğundaki üst satır, en sık kullanılan uygulamalara ve widget’lara hızlı erişim için simgeler sağlar. Alt satırda o anda açık olan pencereler için düğmeler ve ayrıca kapanıp çıkmak için düğmeler bulunur.

Panel çubuk alanı sınırlıdır. Panel gayrimenkulünde görünmeyen açık pencereleri görmek için, açık uygulamanın simgesinin altındaki açılır oka tıklayın. Başlatılacak uygulamaları görüntülemek için, masaüstü çubuğunun en üst satırının en solundaki üçgen düğmesini (Drauger OS logosu olan) tıklayın.

Dört kare, masaüstü çubuğun üst satırının sağ ucundaki siyah arka planda görünür. Bunlar sanal çalışma alanları. Dört sanal masaüstünden birine gitmek için kutuyu tıklayın. Dört, kablolu bağlantı sınırıdır.

Ana menüyü başlatmak için, masa çubuğunun masaüstünde görünmesini sağlayın. Çubuğun en solundaki menü düğmesini tıklayın. Bu iki sütunlu kare bir panel çıkar. Yazılım kategorileri sağ kenarda gösterilir. Uygulamalar sol kenar boyunca görüntülenir.

Ayrıca, geleneksel bir Xfce yoğunlaştırılmış menüsünü başlatmak için masaüstünde sağ tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Note10 incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı