SAĞLIK

Diz Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

Günlük yaşamda çok çok sarfedilen bu mafsallerin, yaralanma ve yaralanma olasılülüğü bir hayli yüksek. Diz ağrısı, vakitsızdır. Her yaştan şahıs bu ağrılarla karşılaşabilir. Bir ya da iki dizde yaşanan ağrı, şişlik ve hassasiyet olarak tanımlanır.

Diz Ağrısı Nedir?

Günlük yaşamda çok çok sarfedilen bu mafsallerin, yaralanma ve yaralanma olasılülüğü bir hayli yüksek. Diz ağrısı, vakitsızdır. Her yaştan şahıs bu ağrılarla karşılaşabilir. Bir ya da iki dizde yaşanan ağrı, şişlik ve hassasiyet olarak tanımlanır.

Diz Ağrısı Belirtileri

Ağrının yeri ve şiddeti, bozukluğun namacıylaine bağlı olarak değişim gösterir. Genel olarak diz ağrısı bulgularıni şu şekilde sıralayabiliriz:

Sertlik ve şişme
Kızarıklık ve sıcaklık
Zayıflık
Bükme esnasında ses çıkması
Dizi düz tutamama
diz ağrısı-iyi21
diz ağrısının bulguları | iyi21

Diz Ağrısı Sebepleri

Yaralanmalar, en sık karşılaşılan diz sızısı namacıylaleri arasında yer alır. Yaralanmalar, dizimizdeki kemikleri, kıkırdakları, bağları etkilediği gibi diz mafsalını çevreleyen tendonları ve su dolu kesecikleri de etkileyebilir. Özellikle görülen diz yaralanmaları şunlardır:

ACL yaralanması: ACL hasarı, ön çapraz bağın (ACL) yırtılması manasına gelir. Bir ACL hasarı bilhassa basketbol, futbol ve ani hareket farkılıkları gerektiren diğer spor yapan şahıslarda süregelen olarak görülür.
Kırıklar: Diz kapağı ve diz kemikleri, çarpışmalarda ya da düşmelerde kırılabilir.
Yırtık menisküs: Menisküs, kemiklerin arasında tespit edilen kıkırdak yapıda meydana gelen rahatsızlıktır. Üzerinizde ağırlık taşırken ansızın dizinizi bükerseniz, yırtılabilir.
Patellar tendinit: Tendinit, bir ya da daha çok tendonun, kasları kemiklere bağlayan kalın, fibröz dokuların tahriş ve iltihaplanmasıdır. Koşucular, kayakçılar, bisikletçiler ve atlamada rol oynayanlar, uyluk kemiğinin ön tarafındaki kuadriseps kasını shinbone’e bağlayan patellar tendonda iltihaplanma eğilimi gösterirler.

Mekanik sorunlar

Gevşek vücut: Bazı yaralanmalar ya da kemik-kıkırdak dejenerasyonu, bir parça kemiğin ya da kıkırdağın parçalanmasına, mafsal boşluğunda yüzmesine namacıyla olabilir. Bu gevşek vücut, diz mafsalı hareketine araya girmek etmediği prosese rastgele bir sorun yaratmayabilir, bu halde kapı menteşesine takılan bir kalem gibi bir şeydir.
Çıkık diz kapağı: Bu, dizinizin ön tarafını örten üçgen kemiğin (patella), genelde dizinizin dışına doğru kaymasıyla oluşur. Bazı hallerde diz kapağı yer değiştirebilir.
Kalça ya da ayak ağrısı: Kalça ya da ayak ağrınız varsa, bu ağrılı mafsalleri rahatlatmak amacıyla yürüyüş şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişmiş yürüyüş diz mafsalınızde daha çok gerilim yaratabilir. Bazı hallerde, kalça ya da ayaktaki sorunlar ağrıyı mısra yönlendirebilir.

Diz Kireçlenmesi

Eklemde sıvı azalması kireçlenme olarak bilinmektedir. Ancak her sıvı azalması kireçlenme olarak adlandırılmaz. Sıvı artışı da aynı kapıya çıkıyor diyebiliriz. Eğer şahısde çok sıvı varsa, kireçlenmesi tedavisi bu iltihaplı sıvıyı boşaltmakla başlar.

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir?

Kireçlenme tedavisinde, hastanın yaşı ve hali gerektiğince ehemmiyet arz eder. Tedavi tekniği bu etkenler baz alınarak belirlenir.

İlaç tedavisi
Eklem enjeksiyonları
Lazer
Kaplıca
Manüel terapi
Ortez ve cihazlama
Kilo vermek
Diz kaslarını güçlendirmek
Cerrahi araya girmek

Diz Ağrısı İçin Alınabilecek Önlemler

Her vakit olası olmasa da birtakım öneriler diz ağrısını önlemede size yardımcı olabilir:

Fazla kilolardan kurtulun: Sağlıklı kiloya geldiğinizde bu kilonuzu koruyun. Dizleriniz amacıyla yapabileceğiniz en büyük iyilik budur. Her çok kilo mafsallerinize ek yük demektir ve yaralanma tehlikesini arttırır.
Spor evveli ısınma: Kaslarınızı spora hazırlamak amacıyla vakit ayırın. Tekniğinizin ve hareketinizin iyi olmasını sağlamak amacıyla bir antrenör ile çalışın.
Güçlü ve elastik olun: Diz yaralanmasının namacıylalerinden biri de zayıf kaslar. Denge eğitimi, dizlerinizdeki kasların daha etkili bir şekilde işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır. Antrenmanlarınıza ekleyin.

Bir önceki yazımız olan Fitness takipçileri insanların yeme bozukluklarını geliştirmesine neden olabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. bisiklet sürmek ya da en azından evde pedal hareketleri yapmak da dizlerinize yararlı olabilir hareketsiz kalmamış olur en azından eklemleriniz

  2. evet spor çok önemli özellikle düzenli spor.ama egzersizin de aşırısı zarar tabi ya da bilinçsiz yapılanı

  3. Kıkırdaklar zarar gördüğünde vücudumuzun ya da tıbbın orjinal kıkırdak oluşturması mümkün olmadığından, yaşam boyu diz eklemlerinde yer alan kıkırdak yüzeylerin oldukça iyi korunması gerekiyor. Bu nedenle aşırı kilolardan, uygun olmayan oturma şekillerinden (sürekli diz bükerek oturma gibi), sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymekten ve hareketsiz bir yaşantıdan kaçınmak öneriliyor.

  4. Diz kapağı ağrısı, genellikle diz kapağının pozisyonel olarak kayması sonucu meydana gelen sıkışmalardan kaynaklanır. Diz kapağı kayması sıklıkla oturarak çalışan kişilerde görülür. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan bu durum çoğunlukla bağdaş kurarak oturanlarda görülür. Bu oturuş biçiminde diz kapağı dışa doğru kayar. Sürekli yapıldığında diz kapağında bulunan kıkırdak yıpranarak ağrılara sebep olur. Ayrıca sıklıkla bacak bacak üstüne atarak oturan ve uzun süre bu pozisyonda hareketsiz kalan kişilerde de diz kapağı kayması görülür. Hastalar genellikle merdiven inip çıkarken, çömelip kalkarken, koşarken ve uzun süre otururken ağrı hissederler. Bazı durumlarda diz kapaklarında morluk ve şişme de görülebilir. Bunun yanında hareket esnasında gıcırdama hissi ve dizin kilitlenmesi, kişinin kendi ağırlığını taşıyamaması ve boşalma hissi de görülebilir. Ortopedi uzmanının önerdiği tedavi şekilleri ile hasta tamamen iyileşebilir. Hastalığın derecesine göre, egzersiz, diz korsesi, fizik tedavi ya da ameliyat önerilir. Eğer hasta erken dönemde başvurmuşsa ağrıyı azaltıcı ve kıkırdak dokuyu güçlendirici ilaç ve egzersiz programı önerilir. İlerlemiş vakalarda ise artroskopik cerrahi ile diz kapağı yerine oturtulur ve yıpranan dokular temizlenir. Ameliyatın durumuna göre hasta, 3 ile 4 hafta sonra günlük normal yaşantısına dönebilir. Gerekli durumlarda diz protezi de uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı