SAĞLIK

Diyet Sodası Bile Erken Ölüm Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre çok fazla alkolsüz içecek tüketmek - diyet içecekler bile - erken ölüm riskinizi artırabilir.

Yazarlar, Avrupa’da yaklaşık yarım milyon insanın verilerini içeren çalışmanın türünün en büyüğü olduğunu söyledi. Çalışmada, günde iki veya daha fazla bardak soda tüketen – normal veya diyet – insanların yaklaşık iki on yıllık çalışma boyunca ölme olasılıkları% 17 daha fazlaydı;

Araştırmacılar sonrasında bile elde edilen bulgular, insanların sigara, alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (BKİ), fiziksel aktivite, kalori alımı ve meyve, sebze ve işlenmiş et tüketimi gibi erken ölüm ve hastalık riskini etkileyebilecek faktörleri dikkate aldı. .

ine de, çalışma sadece bir dernek buldu ve soda tüketiminin gerçekte erken ölüme neden olduğunu kanıtlayamadı.

Ancak, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın bir parçası olan araştırma yazarlarına göre, 3 Eylül’de JAMA Dahili Tıp dergisinde yayınlanan sonuçlar, “alkolsüz içeceklerin tüketimini azaltmaya yönelik devam eden halk sağlığı kampanyalarını” destekliyor. Dünya Sağlık Örgütü.

Çalışma, artmış kronik hastalık ve erken ölüm riski ile soda tüketimini birbirine bağlayan, artan bir araştırma grubuna katkıda bulunuyor. Mart ayında, farklı bir araştırmacı grubu Circulation dergisinde, şekerlenmiş içeceklerin tüketimi ile ABD’de erkekler ve kadınlar arasında erken ölüm riskinin artması arasında bir bağlantı bulan bir çalışma yayınladı . Bu çalışma aynı zamanda büyük miktarda diyet içeceği tüketmenin, kadınlar arasında erken ölüm riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Biyolojik bir açıklaması olabilir; örneğin, hayvanlarda yapılan çalışmalar, yapay tatlandırıcıların sık tüketilmesinin , vücudun gerçek şekeri kullanma biçiminde sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. Yazarlar, bunun insanlarda doğru olup olmadığını veya yapay tatlandırıcıların uzun vadeli tüketiminin başka zararlı etkileri olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ayrıca, normal soda tüketiminin neden sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskinin artmasıyla bağlantılı olduğu da belirsizdir. Yazarlar , yüksek kan şekeri seviyelerinin bağırsak astarını değiştirip bağırsak enfeksiyonu riskini artırabileceğini ve bunun da bazı sindirim hastalıklarının riskini arttırabileceğini söylüyor . Fakat yine de, bunu araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yazarlar ayrıca, çalışmanın alkolsüz içecek tüketimini sadece bir zaman diliminde değerlendirdiğini ve bu nedenle araştırmacıların, takip süresi boyunca alkolsüz içecek tüketimindeki değişiklikleri hesaba katmadıklarını not etmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Kök Hücre Saç Ekimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. O diyet sodalarının içinde neler vardır kimbilir 🙁 “diyet” etiketine kanmamak lazım içindeki maddeleri iyice okumak lazım almadan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı