GENEL HABER

Denizaltı kablolarının uzayda olabileceği en iyi yer

Geçtiğimiz ay yapılan Made in Space, NASA yöneticisine Jim Bridenstine'e yörüngeye bağlı otomasyonunun ayrıntılı bir gösterisini verdi. Yaşamın ipini kıran Kader gibi, robotik bir kol kendinden montajlı bir uydu çanağı için ince bir bakır tel çıkardı.

Yakınlarda, ağırlığını daraltmak için kafes şeklinde oyulmuş, tavan boyunca uzanan plastik bir çubuk, 3B yazıcının büyük güneş panelleri için çubukların nasıl çarpacağını gösteriyor. Uzayda kullanılmak üzere tasarlanan fikir, uydunun Dünya’dan bir araya getirmek yerine, bir zamanlar güçsüz güç kaynağını yörüngede basıp bir araya getireceğidir. Temmuz ayında, Made In Space, NASA’dan 2022’de Archinaut adlı bir uydu göndermek için 74 milyon dolarlık bir yatırım aldı .

Ancak, belki de en azından kısa bir süre sonra, en yakın zamanda yapılan en değerli ürün, yakındaki bir masaya aldırış etmeden uzanıyordu: plastik bir torbaya doldurulmuş, etrafındaki süslü 3D yazıcılardan veya robotlardan birine takılması gereken gibi görünen bir kablo bobini o. ZBLAN adı verilen tel, Made In Space‘in gelecek yıl küçük miktarlarda satmaya başlaması planlanan bir niş optik-optik malzeme biçimi. Yakalayış? ZBLAN, Uluslararası Uzay İstasyonunda üretilecek ve daha sonra karasal kullanım için geri gönderilecektir. CEO Andrew Rush, üretim bir kez arttığında, internete özel yatırım yapan ilk web tarayıcısına atıfta bulunarak, uzay üretimi için “Netscape anı” olacağına inanıyor. NASA, “düşük yörüngeli bir ekonomi” olarak adlandırdığı şeyi geliştirmeye istekli, doğru olduğunu umuyor.

Haziran ayında NASA, ISS‘nin ticari faaliyete açık olduğunu ilan etti . Ajans, uzay istasyonunda kar arama faaliyetleriyle ilgili daha önce yapılan kısıtlamaları kaldıracaktı. Plan, turistlere yer kiralamak için ekipman kiralamak için fiyat listelerine ve astronotların pazar ürünlerini pazarlamak için kullandıkları kurallara kadar spesifikasyonlarla geldi . Bununla birlikte, uzun vadeli hedef, bir miktar tehlikelidir – yılda 3 milyar dolarlık araştırma laboratuvarını özel sektör ortaklarına teslim etmek ya da kapatmak ve özel bir uzay istasyonunu kurmak ve işletmek. Kısacası, NASA, ISS’nin mali sorumluluğunu üstlenmeyi istiyor, böylece bunun yerine vergi mükellefi parayı ayın kolonileştirilmesi gibi başka şeyler için harcayabiliyor.

Diğer yörüngesel başlangıçlar gibi, Made in Space de basit bir nedenin istisnasıdır: NASA şu anda birincil yatırımcı ve müşterisidir. Şirket belki de en iyi, dijital olarak konuşan, Dünya’dan yörüngeye uzanan bir İngiliz anahtarı geçtiği 2014 3D baskısı gösterisi için bilinir. Rush, bu yana, astronotların plastik polimerler kullanarak aletleri ve yedek parçaları basmak için yüzlerce kez planları aldığı yer olan ISS’de rutin hale geldiğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Bilim Adamları, Dış Gezegenin Atmosferinin Su Buharını Keşfetti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Kendi blogumda yayınlamak üzere alıntılıyorum bilginiz olsun zaten sitenizdeki birçok yazıdan faydalandım alıntıladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı