GENEL HABER

DAF İlk Tam Elektrikli Tırını Teslim Etti

Hollandalı tır yapımcısı DAF, ürettikleri elektrikli tırı test programındaki alıcısına teslim etti.

Tır üreticileri 2018 senesinde araba üreticilerinde olduğu gibi, elektrikli tırlarını piyasaya sürme yarışı içerisindeydiler. Pek çok tır ve kamyon üreticisi, ulaştırma sektörüne yeni bir soluk getirecek olan; tamamen elektrikle çalışan tırlarını ve kamyonlarını 2018 yılında tanıttılar.

Bu senenin başlarında DAF şirketi, CF model elektrikli tırı sunacaklarını duyurmuştu. Tırın elektrik motorunu üretmesi için VDL Groep adlı işletme ile anlaşıldı. Üretilen CF model tırın pili 170 kWh ve elektrik motoru ise 210 kW eforunda. Bu değerlerin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Şöyle bir bilgi verelim; sıradan bir elektrikli araba olan Renault Zoe; 41 kWh pile ve 300 KM menzile sahip.

DAF CF, bu kadar büyük bir araç için ufak bataryaya sahip olmasına rağmen 40 tona kadar yüklü halde 100 KM menzil gidebiliyor. Hızlı şarj özelliği ile birlikte 1,5 saatte tırın tamamen şarj edilebildiği söyleniyor.

Elektrikli tırı teslim alan şirket ise Hollanda’da süregelen olan Jumbo isimli bir alış veriş marketi zinciri. Jumbo’nun direktörü Frits van Eerd yaptığı açıklamada; şirketin araç filosundan kaynaklanan karbon emisyonunu azaltabilmek için içten yanmalı motora sahip araçlarını elektrikli araçlar ile değiştirmeye çalıştıklarını belirtti:

“2020 yılına kadar filomuzda bulunan araçların E’ini elektrikli araçlar ile değiştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede 2020 yılına ulaştığımızda, Jumbo araç filosundan kaynaklanan karbon salınımını 2008’e kıyasla P oranında düşecektir.”

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Seraları Geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Elektrikli tır fikri çok ilgi çekici bunun araba-taksi versiyonları ne zaman yayılır acaba

  2. Evet düşünsenize bu “elektrikli araba”lar yayılıyormuş mazot kullanımı bitiyormuş “abi arabayı şarj ediyim yarım saate geliyorum” demeye falan başlıyormuşuz hatta teknoloji o kadar ilerliyormuş ki “elektrik nakli” yapılabiliyormuş evet bunlar sadece kurgu..sitenizde faydalı içerikler var, başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı