TARİH

Coğrafi Keşifler: İnsanın Merakına Yenildiği Olaylar

İnsanoğlu tarih boyunca kendini kanıtlama düşüncesinde olmuştur. Bunun için de çevresine hep merakla bakmış ve yeni şeylere ilgi duymuştur. İşte bu merakın sonuçlarından biri de coğrafi keşiflerdir. Amerika Kıtası’nın bulunmasından dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtlanmasına kadar birçok keşif insanlığı heyecanlandırmıştır.

Keşiflerin Nedenleri

Coğrafi keşifler, bilinenin aksine Osmanlı’nın Avrupa içlerine kadar ilerlemesi neticesinde coğrafya bilgisinin gelişmesi neticesinde artmıştır. Pusula’nın icadı ile denizcilik deneyimi de artmış ve denizciler kıyıdan uzaklaşınca yön kaybetme korkusunu yenmeyi başarmışlardır. Ayrıca ufukta dünyanın bittiği sanılmakta ve ufka yolculuklardan korkulmaktaydı.

Avrupa, Osmanlı üzerinden değerli maden, ipek ve baharat getirtmekteydi. Ancak bu uzun süreleri alabilmekteydi. Bu nedenle daha kısa sürede ve daha az vergi ile elde edebilecekleri yollar aramaya başladılar. İspanyol ve Portekizli gemciler bu konuda teşvik edildi ve kendilerine zenginlik garantisi verildi. Deniz yolculuklarının tek nedeni elbette bu değildi. Hıristiyanlığı yayma düşüncesi de deniz faaliyetlerini artırmıştı.

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları

13. yüzyıldan itibaren Moğol istilaları bütün dünyayı kasıp kavurmaktaydı. Bu nedenle elçiler Anadolu ve doğu ülkelerine gelerek temaslarda bulunmaktaydı. Ayrıca elçiler tarafından gezdikleri ülkelerin zenginlikleri Avrupa’da dilden dile dolaşmaya başlamıştı. Böylece özellikle denizci gezginler, Avrupa sahillerinden çıktıkları yolculuklarında doğuya doğru gitmeye başladılar. Böylece gerek ekonomik gerekse sosyal olarak hem kendileri hem de gittikleri yerler etkilenmeye başladı.

Keşiflerin en önemli neticelerinden biri tarihi bilinmeyecek kadar eski olan Baharat ve İpek Yolları, önemlerini kaybetmeye başladılar. Akdeniz limanlarını da etkileyen deniz seferleri, Atlas Okyanusu kıyılarını önemli hale getirmeye başladı. Özellikle Afrika kıtası sahilleri silah zoruyla kontrol altına alınmaya başladı. Afrika’nın zengin toprakları, altın ve gümüş yataklarını Avrupa’ya akıtmaya başladı. Böylece Avrupa’nın burjuva sınıfı daha fazla zenginleşmeye başladı. Böylece Sanayi Devrimi’nin temelleri atılmış oldu.

Avrupalı denizcilerin giderken götürdükleri sosyal ve dini hayat, diğer kıtalarında Avrupalılaşmasına neden oldu. Her ne kadar Avrupa kiliseleri dinlerini yaymaya çalışsa da ‘Dünya’nın yuvarlak olması’ gibi keşifler kiliseye güveni sarsmıştır. Ayrıca kıtalarda keşfedilen sanat eserlerinin Avrupa’ya götürülmesi ile Rönesans ve Reform hareketlerinin başlangıç noktası olmuştur. Coğrafi keşifler böylece yalnızca Avrupa’nın değil bütün dünyanın etkilendiği olaylar olarak tarihte yerlerini almışlardır.

Bir önceki yazımız olan Malazgirt Savaşı Hakkında Önemli Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teknolojinin yanı sıra kültürel ve tarihi olaylara da yer veriyorsunuz blogunuz zengin içerikli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat