TARİH

Çernobil Olayı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Üzerinden 33 yıl geçen ama izleri hala silinmeyen bir felaket. Çernobil vakası etkilerini hala gördüğümüz dünya tarihinin gördüğü en korkunç olaylardan biri olarak tarihi belleklerimize kazandı.

Şu an gündemde olmasını tetikleyen Çernobil isimli dizi insanların merakını uyandırsa da Çernobil’in aslında ne olduğu hakkında birçoğumuzun pek de bir fikri yok. Takvimler 26 Nisan 1986 gösterdiğinde Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Pripyat şehrinde Çernobil isim kasabada meydana gelen olayda nükleer santralin 4. reaktörü patlamış ve yaklaşık 5000 insanın ölümüne neden olmuştu. Patlamanın izlerini günümüze kadar yansıması ve silinip gitmemesinin altında patlamanın gerçekleştiği nükleer santral etken konumda. Çernobil vakasının gerçekleştiği bölgede canlı yaşamı yayılan yüksek radyasyon sebebiyle tamamen bitti. Yani olayın gerçekleştiği bölgede ne insan ne hayvan ne de bitki yaşamıyor onlarca yıldır.

Çernobil Faciası Aslında İhmalden Mi Kaynaklandı?

Santralin 1970 yılında faaliyete geçtiğini düşünürsek o zaman diliminde herhangi bir kazanın bu kadar büyük etkileri olacağı düşünülmemiş olabilir. Ancak 16 yıl boyunca sorunsuz çalışan santralden gerçekleşen patlamadan sonra çalışmanın durdurulması gerekirken çalışma 3 yıl daha aktif bir şekilde devam ettirilmiş. Burada ihmalden söz etmek haksız olmayacaktır.Hiç mi fark edilmedi bu arıza bütün çalışanların ve mühendislerinde gözünden aynı anda nasıl kaçabildi bu soruları haliyle soruyoruz. İşte tam burada patlamadan 1 gün önce 4. reaktörün bakımı yapılırken gücün azaldığı fark edilir mühendisler tarafından elektrik kesintisi yaşanmaması ve zor durumda kalınmaması için bir deney kararı alınır ve felakete götüren ilk adım atılmış olur.

Alınan yanlış kararlar yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu fark edilmesine rağmen durdurulmayan deney bu noktada kafa karıştırıcı görünüyor.

4. reaktörün gücünün normalin çok üstüne çıkması, yakıtların hızlı bir şekilde ısınması, yakıtın tamamen tükenmesi sonucu oluşan sıcaklık ve buhar patlamanın meydana gelmesine neden olur. Hemen ardından ikinci bir patlama daha meydana gelir.

Patlamadan sonrası hala izleri silinmeye çalışılan Çernobil faciası. Çevreye dağılan tonlarca radyoaktif madde ölen 5000 insan bir daha çiçek yeşermeyen bir toprak kaldı geriye.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Barış Harekâtı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı