GENEL HABER

Caption Uygulaması İle Dizi ve Filmler İçin Alt Yazı Aramaya Son

GaielCobben isimli bir geliştirici tarafından tanıtılan Caption isimli uygulama, altyazı arama sorunu büyük ölçüde aşmayı sağlıyor.

Dünyada dizi ve film sektörü büyük ölçüde gelişmiş durumda. Lakin dizi ya da filmlerin Türkiye’ye alt yazılı veya dublajlı şekilde gelinceye kadar bir çok dizi ve filmin gerisinde kalabiliyoruz. Bu can sıkıcı durumu aşabilmek için film severlerin kolaylıkla altyazı bulabilecekleri Caption uygulaması geliştirildi. Bu durumu aşmak isteyen dizi – film tutkunları için Türkçe dahil birçok dilde hizmet veren Caption uygulaması küçük boyutu ve kolay kullanımı sayesinde kullanıcılar tarafından oldukça sevilen bir uygulama haline geldi.

Dizi ve filmler için altyazı bulmak, özellikle de altyazı platformlarının kapanmasının ardından çok zor bir hale geldi. Altyazının filme uygun sürümünü bulmak, uyumlu olsa bile bir noktadan sonra yaşanan kaymaları düzeltmek tam bir işkenceye dönüşüyordu. Bu durum Hollandalı uygulama geliştiricisi GielCobben tarafından tarihe karışacak gibi duruyor.

Caption Kullanımı

Dizi ve filmler için alt yazı arama, bulma konusunda büyük kolaylık sağlayan uygulama, ilk çıktığı sıralarda Apple’ın işletim sistemi olan macOS ile uyumluydu. Bir süre sonra geliştirilerek Windows platformu için de uyumlu hale gelince kısa süre içerisinde popülerleşti. Çok hızlı gelişme gösteren uygulama, aynı zamanda İngilizce ve Türkçe dışında Dünya dillerinin tamamını da destekliyor. Farklı dil desteğinin bulunması Caption uygulamasının kullanımını arttırıyor. Hollandalı uygulama geliştiricisi tarafından yayımlanan ve geliştirilen popüler alt yazı bulma uygulaması;Caption ile indirilen alt yazıyı eklemenin en pratik yolu VLC Media Player uygulamasını kullanmak.

Caption Uygulaması Nasıl Kullanılır, Alt yazı Nasıl Eklenir ?

Caption uygulamasını bilgisayarınıza kurduktan sonra açın. Dizi ya da film dosyasını Caption uygulamasına sürükleyip bırakın. Uygulama dizi ya da filmi sürüklemenizin ardından uygun altyazı seçeneklerini anında karışına getirecektir. Kullanımı son derece basit olan uygulama, Google aramalarından bile daha hızlı şekilde hizmet sağlaması, gerçekten de oldukça işe yarar ve profesyonel şekilde geliştirildiğinin bir göstergesi.

Bir önceki yazımız olan Uludağ Sözlük-İnci Sözlük Ve İnci Caps Sayfaları 10 Milyon TL'ye Satıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı