Teknoloji

Bu büyük dron helikopter gibi uçuyor, çift kanatlı uçuyor ve 70 kilo taşıyor

Tipik bir quadcopter uçağı, bir helikopter gibi düşüp inmek için dört pervane kullanan küçük bir alettir .

Tipik bir quadcopter uçağı, bir helikopter gibi düşüp inmek için dört pervane kullanan küçük bir alettir . İlk bakışta, Bell‘in APT 70 adında bir kargo taşıyan uçağı, uçan makinelerden birine biraz benziyor – 6 metre yüksekliğinde olduğunu, 9 metre genişliğinde olduğunu ve 70 kiloluk bir yük taşıdığını öğrenene kadar 35 mil uzaklıkta.

Bahçenize paket bırakmak için tasarlanan bir dron değil. Bunun yerine Bell, askeri teçhizat, tıbbi malzeme, endüstriyel bileşenler ve aletler taşıyabilecek veya Japonya’nın Yamato gibi bir teslimat şirketine lojistik konusunda yardımcı olabilecek bir makine olarak görüyor. Bu makine ilk olarak geçen yılın sonlarında uçtu, ancak bu ayın başlarında özerk yeteneklerini ortaya koyan bir uçuş gerçekleştirdi; manevraları kendiliğinden yatay uçuşa, sonra da dikey uçuşa doğru zamanda çevirmek gibi.

Boyutunun yanı sıra, “özerk kapsül taşımacılığı” anlamına gelen ve toplayabildiği pound sayısını da belirten APT 70, onu normal bir drondan gerçekten ayıran başka bir özelliğe sahip: Aslında bir çift kanatlı. Uçarken, kendisini yere paralel olarak konumlandırır, böylece dört pervane onu havada çeker ve iki geniş ana yüzey kanat görevi görür. Bu kanatlar hava üstlerinden geçerken onu kaldırıyor, bu da dronun yatay olarak uçarken pervanelerin yüzde 50 daha az güç talep etmesi anlamına geliyor.

Bell‘deki inovasyon başkan yardımcısı Scott Drennen, “Drone kuyruğuna oturan çift kanatlı dediğimiz şey” diyor.

Kısacası: Bu makine havaya uçuyor ve bir helikopter gibi iniyor, 100 milin üzerindeki hızlarda bir uçak gibi uçuyor ve uzayda tüm konumunu değiştirerek bunu yapıyor. (Ve bu bir “kuyruk oturan çift kanatlı” dır; çünkü kalkıştan ve inmeden önce, kuyruğunun üzerine dik bir şekilde park etmiş bir uçak gibi.

Ortadaki beyaz ve siyah kapsül, kargonun gittiği yerdir ve o bölmenin aerodinamik şekli, aynı zamanda gemiye küçük bir kaldırma sağlarken sürüklenmeyi azaltır.

Mevcut konfigürasyonda, bu, bölmedeki kargonun uçuş sırasında yönünü, yolcu olsaydınız tecrübe etmeyeceğiniz şekilde değiştireceği anlamına geliyor. (Başka bir deyişle, bu şekilde bir Jenga oyunu göndermeyin .) Pod dikey olarak başlar, sonra yatay olur, sonra iniş için tekrar dikey hale gelir. “Bu, insanların nakliyesi için en ideal yapılandırma değil” diyor Drennen, ancak bu dron için şirketinin aklındaki görevi bu değil. Drennan, gerekirse baklaların tutarlı bir oryantasyonda konumlandırılmasını sağlayabilecek bir tasarıma sahip olduklarını da ekliyor.

Drone ayrıca rüzgar yönünü de dikkate alacak kadar zeki: Örneğin, bir uçak gibi yatay bir uçuşa geçerken, kendisini ve kanatlarını rüzgâra bakacak şekilde konumlandırıyor, tıpkı normal bir uçak gibi kanatlarını kaldırmak için esintiyi kullanıyor Kalkış ve iniş sırasında üretmek.

Uçağı, bir helikopter gibi inen ve bir uçak gibi uçan Bell (ve Boeing) tarafından yapılan V-22 Osprey uçağına kavramsal olarak benzer . Ancak bu uçakta, rotorlarla birlikte dönen kanatların uçlarında büyük baklalar bulunmakta, böylece gövdenin kendisi (ve içindeki ekip) aynı seviyede kalmaktadır.

İnsanların eVTOLS‘ta sürüşleri ne zaman yakalayabilecekleri belli değil, ancak Bell‘in yeni kargo taşıyıcısı, teknolojiyi canlı olmayan malları taşımak için kullanmanın iyi bir göstergesi. Gelecek yıl, Drennen, drone için daha fazla sensör eklemeyi planlıyor ve DallasFort Worth bölgesinde daha iddialı bir uçuşla götürmeyi planlıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Hyundai, Solar Tavan Şarjlı İlk Aracı Başlattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat