BORSA RİSKLERİ NELERDİR? NASIL ÖNLENİR?

Yatırımlarınızı ister fiziki ister çevrimiçi olarak yapın her türlü tehlikeler mevcuttur. Fiziki yaptığınız yatırımlarda tehlikeleri azaltmak amacıyla çok çok seçeneğiniz bulunmazken, çevrimiçi pazar prosedürlerinde risk azaltma yöntemleri gerektiğince çokdır. Borsada çevrimiçi yatırım pazarlarından biridir. Elbette borsanın da riski vardır. Eminim siz bunu esasen daha eskiden duymuşsunuzdur. Çünkü borsa genellikle kaybettirdiği yatırımcılarıyla ünlenmiştir. Peki, borsa aslında kaybettiren bir yapıya mı sahip yoksa kaybedenler yatırımcılar mı? Bu bozukluğun yanıtı tabi ki kaybedenler yatırımcılardır. Evet, pazarda tespit edilen tehlikelerden ötürü kaybetmek muhtemeldir. Ancak bu tehlikeleri azaltabilmek ise tamamiyle yatırımcıların elindedir. Eğer tehlikeleri bilmez ve azaltmak amacıyla bir şeyler yapmazlarsa pazarının kaybettirenleriyle ünlenmesi gerektiğince doğaldır. Size tavsiyemiz; bu ünlendiren yatırımcıların arasında olmamak amacıyla borsa tehlikelerini öğrenmeniz ve önlemlerinizi almanızdır.

İŞLEMLERDE BULUNAN RİSK
Borsanın prosedürlerinde tespit edilen riskinden kastımız bilinçsizce açılan pozisyonlardır. Yani borsayı bilmeden yatırımlar oluşturmanız ve yanlış prosedürlerden ötürü kaybetmenizdir. Bu çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu yüzden borsada ilk riski engellemeniz amacıyla yapmanız gereken pazarının eğitimini almanızdır. Alacağınız eğitimler ile pazaryı iyi bir şekilde öğrenir ve yanlış prosedür yapma riskinizden kurtulursunuz. Sonuç olarak borsada yatırım gerçekleştirme amacıyla lüzumlu olan bütün halleri bilir ve prosedürlerinizi ona göre yönlendirirsiniz.

Deneyim kazanmanızda prosedürlerde tespit edilen hata riskinizi azaltacaktır. Bunu ya pazar küçük bir miktarla girerek vakitle gerçekleştirirsiniz ya da demo hesap uygulamasını kullanırsanız. Elbette ki bizim önerimiz demo hesap uygulamasıdır. Ancak prosedürleriniz amacıyla sabırsızlığınız varsa bekleyemiyorsanız, ilk girişte kaybettiğinize üzülmeyeceğiniz bir rakamla prosedürlere başlamaktır. Pazaryı öğrendikte kazançlar elde eder ve gün geçtikçe profesyonelleşirsiniz. Ardından da sıksık kazanmaya devam edersiniz.

YATIRIM RİSKLERİ
Yatırım tehlikeleri dediğimizde de prosedürlerinizde fiyatların meydana getirdiği tehlikeleri anlamalısınız. Borsada fiyatların arz ve talep mantığıyla belirlenerek çevrimiçi prosedürlerin yapılması, anlık dalgalanmalara sebep olur. Bu dalgalanmalar ne yönlü olacağı bilgi kapasitesi çok önemlidir. Bunu eskiden doğru olarak ön görebilmeniz, yatırım riskinizi en az seviyeye indirir ve her vakit kazançlı olmanızı sağlar. Peki, yatırım tehlikeleri nelermiş inceleyelim.

Faiz Oranı Riski: Faiz oranları devre devre farklılık gösterir. Bu yüzden borsanın arz ve talebinde bu farklılıklere verilen reaksiyonla dalgalanmalara sebep olur. Faiz oranlarının yükselmesi, yatırım araçlarının üstünde olumsuz etkilere sahip olur. Bu hususta veri takibi amacıyla merkez bankalarını araştırmanız ve beklentilerini, politikalarını takip etmeniz önemlidir.

Pazar Riski: Pazar tehlikelerini genellikle siyasi ve sosyal olgular oluşturur. Borsada hareketliliğe sebep olan bu değişimlerin eskiden ön görü edilmesi zordur. Genelde borsa katılımcılarının psikolojik olarak oluşturduğu bir risktir. Eğer ülkede siyasi ve sosyal olarak kötü ilerlemeler sergileniyorsa, yatırım araçlarının fiyatları genellikle düşer. Bu yüzden bu tür hadiseleri da takip etmeniz önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı