SAĞLIK

Bilimsel Olarak Buz Nasıl Yüzer

En çok merak edilen konulardan biri de buz nasıl yüzer konusudur. Bu konu bilimsel olarak açıklanabilir. Normal şartlarda yoğunluk bilindiği gibi m/v yani birim kütlenin birim hacme oranıdır. Birimi ise Kg/metreküptür. Özgül ağırlık ise yoğunluğun tersidir. Yani metreküp/Kg olarak ifade edilir. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise suyun 2 adet Hidrojen ve bir adet Oksijen atomunun birleşmesi ile elde edilmesidir. H

2O suyun kimyasal molekül formülüdür. Bu temel bilgilerdir. Bilinmesi gereken bir başka konu da yoğunluğu yüksek olan bir cismin, yoğunluğu daha az olan bir sıvıya daldırıldığında batması gerektiğidir. Ancak su, bu termodinamik yasaya uymuyor.

Buz Nasıl Yüzer

Öyle ki buz sudan daha yoğundur ve batması gerekir gibi görünüyor. Ama durum biraz daha özel bir açıklama gerektiriyor. Moleküllerin sıcaklığı düştükçe, moleküllerde yavaşlama ve büzülme meydana gelir. Sıcaklık arttıkça da hızlanırlar. Bu özellik su –buz için geçerli değildir. Su 4 dereceye getirildiğinde, su genişler yani hacmi büyür. Hacim büyüyünce yoğunluk düşüyor. Bu moleküldeki bağ kovalent bağdır ve dolayısı ile iki H atomu ve 1 Oksijen atomu kovalent bağlarla bağlıdır. Oksijen, elektron çeker, yani biraz daha fazla negatif yüklenirken, Hidrojen daha pozitif kalır. Bir su molekülü komşu su molekülleri ile negatif yüklü olan oksijen atomlarının birbirini çekmesi yolu ile bir arada kalıyor. H iyonları oksijene göre pozitif kalıyor. Bu bağ hidrojen bağı adını alıyor. Ama kovalent bağ daima H bağından daha güçlüdür. Dolayısı ile H2 molekülü hafif negatif uç ve pozitif uçtan kaynaklı olarak polar bir karakter kazanır. Normalde bir inç kare başına su yoğunluğu 2 pound olarak görülür. Ama bir suya buz eklediğinizde buz parçası suda yüzer yani buz küpü 2 pound seviyeden daha düşük kalır. Mesela alkol yoğunluğu sudan daha azdır ve alkole batırdığınız buz küpleri dibe çöker. Çünkü yoğunluk az ve özgül ağırlık 1 olduğu içindir. Buz soğuma ile genişlediği için, hacmi de büyür. Hacim büyüyünce de yoğunluğu azalır. Hatırlarsanız, yoğunluk m/v idi ve kg/ metreküp olarak kabul ediliyor. Hacmi büyüttüğünüzde kütle sabitse hacim ile yoğunluk arasında ters orantı olduğundan, buzun yoğunluğu sudan daha düşük kalır. Bu özellik su için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Algı Yönetimi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı