GENEL HABER

Bilim Adamları, Dış Gezegenin Atmosferinin Su Buharını Keşfetti

University College London'dan (UCL) bilim adamları Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir dış gezegenin atmosferinde Dünya kütlesinin sekiz katı ve 110 ışık yılı uzakta su buharı tespit ettiklerini açıkladı.

Amerikalı bilim adamları K2-18b ekzopetinin atmosferindeki su buharını keşfetti.

University College London’dan (UCL) bilim adamları Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir dış gezegenin atmosferinde Dünya kütlesinin sekiz katı ve 110 ışık yılı uzakta su buharı tespit ettiklerini açıkladı.

K2-18b olarak bilinen süper dünya denilen yeryüzü, Dünya’nın iki katı büyüklüğünde ve Aslan takımyıldızında Samanyolu’nda bulunuyor. Bilim adamları Nature Astronomy dergisinde  K2-18b’nin suyu “sıvı” biçiminde ve böylece yaşamı mümkün kılmak için güneşe yakın bir mesafede bulunan “Goldilocks” ya da yaşanabilir bir bölgede bulunduğunu bildirdi .

Derginin son sayısında yayınlanan UCL çalışmasının baş yazarı olan Angelos Tsiaras, “K2-18b , önemli derecede ağır olduğu ve farklı bir atmosferik kompozisyona sahip olduğu için ‘Dünya 2.0’ değil , ancak bize getiriyor. temel soruyu cevaplamaya daha yakın: Dünya eşsiz mi? “

Tsiaras ve meslektaşları, ESA / NASA Hubble Uzay Teleskopu tarafından yakalanan verileri analiz etmek için açık kaynaklı algoritmalar kullanırken keşif yaptı.

K2-18b’nin atmosferinden filtrelenen yıldız ışığı analizleri, su buharının kusursuz bir moleküler imzasına işaret ediyordu.

Hubble verilerini analiz eden bilim adamları, K2-18’in atmosferinde de hidrojen ve helyum bulduğunu söylüyor.

Ağır yerçekimi ve yoğun radyasyon

Keşifler , gezegenin aşırı yerçekimi ve yoğun UV radyasyonu göz önüne alındığında, yaşamı sürdürme potansiyeline işaret etseler de, insanların onu yaşaması imkansız olacaktı.

Yine de, bilim adamları heyecanlı. UCL raporunu birlikte yazan Giovanna Tinetti, “Bunun yüzeyinde okyanus olduğunu varsayamıyoruz, ancak gerçek bir olasılık” diyor.

‘Bir çoğunun ilki’

Başka bir yazar olan Ingo Waldmann şöyle diyor: “ Muhtemelen yaşanabilir gezegenlerin keşiflerinin ilki olması muhtemeldir . Bu, yalnızca K2-18b gibi süper Dünyalar galaksimizdeki en yaygın gezegenler olduğu için değil, aynı zamanda çünkü kırmızı cüceler – güneşten daha küçük yıldızlar – en yaygın yıldızlardır . ”  

K2-18b, NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu tarafından 2015 yılında keşfedildi . Neptün ile Dünya arasında kütlesi olan yüzlerce gezegenden biri.Bilim adamları, yakın gelecekte NASA’nın James Webb Uzay Teleskopu ve Avrupa Uzay Ajansı’nın 2028‘de piyasaya sürülmesi planlanan ARIEL Uzay Misyonu tarafından daha pek çok gezegenin keşfedileceğin

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bence bu site, diğer teknoloji sitelerinden farklı çünkü bu sitede daha ilgi çekici yazılar var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat