Teknoloji

Bilgisayar Donanım Ve Sistemi

Bilgisayar kişisel kullanım olarak tasarlanan bir teknolojik üründür. Bilgisayar kullanım ve işletim sistemleri olarak kategorize edilir.

 Bunlar;

1-Masa Üstü Bilgisayar (İşletim Sistemlerine Göre.)

2- Notebook (monitör ve klavye çanta)

3- Tablet Bilgisayar (Android İşlemci Özellikte. Taşınabilir bilgisayar.)

 Birçok ünlü marka farklı farklı özelliklere sahip bilgisayar üreterek, yeni teknolojik ürünlerini geliştirmeye devam etmektedir. Birçok bilgisayar ekran kartlarıyla kaliteli özelliklere sahip similasyon oyunu oynayabilecek kalitede bilgisayarlar üretmektedirler. Teknolojik ürünlerin çeşitli kullanım alanlarıyla meraklısı için tarif edilemeyecek çok seçenek olduğu kesin. Kullanışlı iyi bir ev tipi bilgisayar için gereken donanım sağladığınızda uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz.

 Şimdi bir masa üstü ya da dizüstü bilgisayardan beklenilen özellikleri inceleyelim.;

İşletim sistemi olarak en yaygın kullanılan Windows paketleri, DOS, Mac ve lunix işletim sistemleri kullanıcıların tercihleri arasında değişik beklentileri karşılamaktadır.

Her bilgisayarda İnternet Explorer, Microsoft Office Programaları,Multi Medya Programları olması çalışma verimliliğini sağlar.

İşlemci Özellikleri olarak belirtilen ifadelerden anlaşılan işlem hızı olduğu anlamamız gerekmektedir. İşlemci hızları 1.6 – 1.7- 1.8 Ghz gibi tanımlamalar kullanılır. İşlemci tipi olarak intel cure ve ya çift çekirdekli özelliklerine bakmalı ve inceleyebilmeliyiz.  Ekran Kartları görüntü ve fotoğraf özellikli programlarla daha çok çalışma yapmak istiyorsanız ve bilgisayar oyunlarını tercih ediyorsanız bulunmasını isteyebilirsiniz. Ekran çözünüriüğün de

görüntü kalitesini monitörde izleyebilecek kalitede olmasını aramaktayız.

Bilgisayar için diğer tanımlanan Rom bellek ve Ram Bellek kapasitesi de yine işletim sistemi gibi işlemcinin hızlı veya yavaş çalışmasını etkileyebilen anakartta yapılardır.

Diğer bir donanım hard disk, DVD player, disket sürücüsünün kullanımıdır. Bilgisayarda yapmış olduğunuz çalışmaları korumak için bir hard diskin depolama alanı GB be TB gibi kapasite özellikleri ifade edilir. İnceleme ve değerlendirme imkanı oluşturur.

 Masa üstü bilgisayar dediğinizde kasa, monitör, klavye, kamera, kulaklık, yazıcı, tarayıcı, hoparlör, mouse vb. donanıma sahip olması gerekir.

 Bilgisayar bilgimizi geliştirmek için çeşitli düzenlenen kurslara katılmak mümkün olabilmektedir. Bilgisayar kullanımı için internet ağ koruma özelliklerini geliştirmek ve kişisel verilerin gizliliği konusunda dikkat gerektiren anti virüs ve sanal bilgi koruma şifreleme kanalları önemlidir.

 Bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli bakımını sağlayacak teknik özellikleri de bilmeniz gerekmektedir. Bu işlemler disk birleştirme, biçimlendirme ve düzenli olarak disk tarama işlemleri olarak bilinir. Kullanım özelliği olarak ne kadar iyi program cetveli var ve çeşitliliği yüksekse o kadar çok bilgiyi çabuk sağlama özelliği kazanılmış bilgisayar teknolojileri vardır.

Bir önceki yazımız olan Adsense Hesabı Açmak ve Onaylatmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. bilgi için teşekkürler benim için bilgisayarın en önemli donanım birimi: ram. çünkü işlemci hızıınz düşük olsa bile ram kapasitenizin yüksek olması bunu dengeleyecektir bence
    * bilgi için teşekkürler benim için bilgisayarın en önemli donanım birimi: ram. çünkü işlemci hızıınz düşük olsa bile ram kapasitenizin yüksek olması bunu dengeleyecektir bence

  2. Ben ekran kartımı değiştirmek istiyorum paylaşımlı ekran kartı almak istiyorum admin anakart uyumunu nasıl öğrenirim?

  3. ben uygun bir pc toplamak istiyorum hangi özelliklerine bakmalıyım bu konuda bir yazı ekler misiniz? pc nasıl toplarız?
    * ben uygun bir pc toplamak istiyorum hangi özelliklerine bakmalıyım bu konuda bir yazı ekler misiniz? pc nasıl toplarız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat