Mobil

Beklenen Amiral Gemileri Full HD Ekranlı Telefonlar

Bir vakitdir beklediğimiz Full HD ekranlı telefonlar kendini göstermeye başladı.

Peş peşe oluşturulan tanıtımların sonrasında iki kuvvetli rakibin aygıtları yakın günlerde “ceplerimizi” zorlayacak boyutlarda ve fiyatlarda, mart-nisan ayı gibi alınabilir olacaklar. Peki, biz ne yapacağız? İncelemelerin meydana çıkardığı gerçekleri ve beklentilerimizi bu aygıtların nasıl karşıladığını ve alınabilir olup olmadıklarına bakacağız.

İlk evvelce bilindiği üzere HTC’nin Butterfly model telefonu pazara sürüldü fakat bu aygıt Avrupa’ya bundan dolayı ülkemize meşru olarak gelmedi. Fakat bunun arkasından HTC’nin namacıyla bu aygıtını Avrupa’ya satmadığını öğrenmiş olduk. Çünkü HTC Avrupa pazarı amacıyla M7 kod isimli yeni bir aygıt üstünde çalışmaya başladı. Bu aygıt ile ilgili son derece sızıntı yaşamış olsak da en son pazara teşrif eden Full HD’li ekrana sahip aygıt kendileri oldu. Fakat M7’den evvelce kendisini gösteren aygıt olan Sony Xperia Z oldu. O yüzden yorumlamaya Xperia Z’den başlayacağız.

Yorumlamadan evvelce ARM teknolojisinden ve kısaca Full HD ekranların temelinden konuşmak gerekiyor. Bildiğiniz üzere telefonların kalbini ARM teknolojisi attırıyor (mobil CPU’lar). Bu teknoloji gerçekten mimari; v7 üstüne 28-45 nm üretim vakitcinden geçip üretiliyorlar (son kuşak üretim vakitci). Üreticilerin amacıylade Qualcomm, Nvidia, Texas Instruments ve Samsung gibi bilindik firmalar bulunuyor. Bu markaları kısaca tanıtırsak:

Qualcomm’un ARM teknolojisi CPU’larının ismi Snapdragon ve model ismi S4 (28-45 nm) idi. Artık 200,400,600 ve 800 serisi gelecek(28 nm). 600 serisi S4’ün devamı olurken 800 serisinin daha kuvvetli bulunduğu hesaba katıldığında yüksek olasılık tabletler amacıyla ideal prosedürcü olacaktır. Nvidia’nın mamüllerinin ismi ise Tegra ve 3. (40 nm) kuşak bu vakte kadar pazaryken şimdi Tegra 4 (28 nm) geliyor. Bu prosedürcüde kısa vakitde karşımızda olamasa da kuvvetli bir çekirdek bulunduğu ön görü edilen ve beklenilen bir prosedürcü. Bu vakte kadar pazar kendisine iyi yerler bulsada Texas Instruments’ın son günlerde kan kaybetmesinin sonrasında genede pazarda Omap 4 (45 nm) serisi CPU’ları bulabilirken Omap 5 (28 nm) serisi CPU’ları yakında görebiliriz. Samsung’un ARM dünyasındaki mamüllerinin kod ismi ise Exynos ve bu vakte kadar sık sık Exynos 4 modelini gördük (45-32 nm). Yeni mamüllerde bundan sonra Exynos 5 Octa (28 nm) CPU’sunu göreceğiz.

Yine dikkatli okuyucularımızın ve bu hususta bilgi alabilmek isteyenlere biraz daha detay yazalım. Yukarıda kısaca CPU diye geride bıraktığımız mamüller gerçekten SoC yani system on chips denilen ve bünyesinde gene firmaların kendi mimarilerinin varbulunduğu başka bileşenleri barındıran yapılardır. Diğer bileşenlerin amacıylade en bilindik yapı GPU diye herkezin bildiği oyun oynamamızı sağlan bileşenlerdir. O yüzden firmaların kullandığı GPU’larında gene bu firmaların mimarilerine göre parametrelik göstereceğini ve performans farklarının son derece parametre olma olasılıkini belirtiriz.

SoC sisteminden bahsettikten sonra Full HD ekranlardan bahsedelim. Xperia Z’in ekranı Japan Display firmasından temin ediliyor ve bu firma dört ortaklı bir firma. Firmanın ortakları ise Sony, Hitachi, Toshiba ve INCJ. Japan Display’de sözü geride bıraktığımız ortak ise INCJ. HTC One’ın 4,7” ekranının yapımcı ise Sharp firması olarak gözüküyor ki şu aralar mobil dünyalarının en başarılı ekranlarını Sharp adı altından duyuyoruz. Fakat bu bulguların doğrulukları net değildir. Yeni tanıtılan telefonların tüm bileşenlerinin tanınması amacıyla bir vakit geçebilir.

Buradan Full HD ekranlı aygıtları yorumlamaya geçelim.

Bir önceki yazımız olan Nokia'nın Geniş Ekranlı Bir Telefon Lumia 1320 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat