BAŞARILI BORSA YATIRIMCILARININ SIRLARI NELERDİR?

Borsada başarılı olan para kazanan yatırımcıların zenginliği, birikimlerini değerlendirmek isteyen herkesi teşvik eder. Önemli olan cesaretli olarak ilk aşaması atabilmektir. Çünkü pazarda para kaybetme riski vardır. Bu yüzden borsaya giriş gerçekleştirme isteyen birtakım kimseler sırf bu ihtimal yüzünden birikimlerini pazara yatırmaktan çekinir. Başarılı yatırımcıların zenginliği fazlası kesimin amacıylai rahatlatsa da başarılı yatırımcıların sırlarını araştırmadan kişileri alı koyamamaktadır. Önemli olan bireyin kendini bilmesidir. Geriye kalan bütün detaylar iyi bir borsa bilgi kapasitesi ve tecrübeiyle halledilebilmektedir.

Para kazandıran borsa prosedürleri ile pazarda namınızı yürütmek istiyorsanız yapmanız gereken kapsamlı bilgi birikimine sahip olmaktır. Biliyorsunuz ki belli bir bilgi birikimine ve tecrübeine sahip olan, sürenin büyük bir kısmını borsaya adayan yatırımcılar emellerine ulaşabilmektedir. Bunun sebebi borsada talih eseri para kazanılmamasıdır. Yatırım araçlarının sayısal değerinin belli başlı hadiseler ve faktörler neticesinde değişmesidir. Bu yüzden lüzumlu konuların ve püf noktaların öğrenilmesi gerekiyor. Böylece başarılı olabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek amacıyla nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

BORSAYI OYUN OLARAK GÖRMEZLER
Çoğu yatırımcı borsada fiyat varsayımları üstüne para kazanıldığı amacıyla pazaryı oyun olarak görür. Genellikle para kaybeden, zarara uğrayanlar borsanın kumar olduğunu bile iddia etmektedir. Borsa oyun olmadığı gibi kumar da değildir. Çünkü pazar yasaldır. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) doğrulusunda denetlenmektedir. Bu da itimat edilirliği sağlamaktadır. İşlemlerin itimat edilir ortamda gerçekleştiğini kanıtlamaktadır.

HER ZAMAN ARAŞTIRMA YAPARAK YENİ BİLGİLER EDİNİRLER
Başarılı borsa yatırımcılarının ortak özellikleri muhakkak incelemeci ruhlarıdır. Çünkü bu ruhları yardımıyla yeni yeni bulgular edinirler. Bu sayede çoğalan bilgi birikimleri ile nasıl hareket etmeleri gerektiği konusu ile ilgili düşünce yürütürler. (Borsada başarılı prosedürler nasıl yapılır, bilgi alabilmek amacıyla burayı tıklayın.) Genellikle bu hususta bireylerin tecrübeli olması mühimdir. Çünkü kazanılan tecrübeler yardımıyla daha doğru kararlar alınır. Böylece beklentiler süratle karşılanarak, geleceğe yönelik kazandıran yatırımlar yapılır.

TECRÜBE KAZANMAK İÇİN BOL BOL ALIŞTIRMA YAPARLAR
Borsada başarılı olmak amacıyla mühim konulardan biri de pazarda belli bir tecrübeyi geride bırakmış olmanızdır. Bu bugünümüzde gerektiğince kolaydır. Çünkü tasarlanan deneme hesapları ile gerçek hesapta prosedür yapıyormuş gibi güncel pazar koşullarında nasıl hareket etmeniz lüzumluliğini öğrenirsiniz. Bu vakit içersinde kazanılacak yetilerdir. Bu hususta eksprlerin yorumlarını takip etmenizi öneririm. Bu sayede hem ilerleyen hadiseleri nasıl takip etmeniz, yorumlamanız lüzumluliğini öğrenebilirsiniz. Buna göre ileri tarihte yaşanan hadiseler karşısında fiyat hareketlerinin olumlu mu olumsuz mu tesir gerçekletireceğini yorumlayabilirsiniz.

BAŞKASININ SÖYLEDİĞİNE DEĞİL KENDİLERİNE İNANIRLAR
Çoğu yatırımcının başarısız olmasına namacıyla kendisine inanmamasıdır ve güvenmemesidir. Bu okul dönemlerinde da birfazlasımuzun başına gelmiştir. Esasında ben a şıkkı düşünüyordum ama arkadaşım b işaretledi diye bende b işaretledim gibi bir şey. Çoğu vakit yanıltır. Bu amaçla kendi yaptığınıza emin olmalısınız. Bir başkasının tesirsinden kurtulmalısınız. Çünkü para kazanılan yerde kimse kimseye sırrını söylemez. Dahası hatalı yola teşvik eder. Çünkü pazarda yatırım enstrümanların sayısal değeri arz ve talebe göre belirlenir. Bu amaçla büyük balık ufak balığı yutar misali acemiler hatalı yöne doğru teşvik edilir. Böylece bilgi ve tecrübe sahibi olmayanlar zarar ederken, başkaları pazarının kaymağını alabilmektadır. (Borsada zarardan çıkış stratejileri nelerdir, öğrenmek amacıyla tıklayın.) Bu amaçla borsa bilginiz yeterli civarda olmalıdır. Böylece bir başkasına inanmak yerine itimat edilir bir şekilde prosedürlerinizi profesyonelce yürütebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı