AYI PİYASASI NEDİR?

Ayı pazarı 18.yüzyılda Londra’da meydana çıkmış, ABD’nin sık kullanımıyla birlikte bütün dünyaya yayılmıştır. Ayı pazarı umumiyetle pazarının köbütünser olması halinde, fiyatların kısa bir vakitde normale dönmeyeceği, uzun vadede de sıksık bir düşüş yaşayacağı beklentisinin oluştuğu hallerde kullanılır. Parasal bir malın ayı pazarında olduğunu söyleyebilmek amacıyla o malın düşüşte olması gerekir. Ayı pazarının ne kadar vakitceğini bilememekle birlikte uzun bir vakitde fiyatların düşmesi beklenir. Ayı pazarındaki malların taleplerinde bir azalış gözlenmektedir. Mallara olan talep azaldıkça da, mamüller satılmamakta fiyatları da otomatik olarak düşmektedir. Ayı pazarından söz edebilmek amacıyla ise yüksek bir noktadan oranında bir düşüş olması gerekmektedir. Ayı pazarıyla birlikte kullanılmakta olan bir pazar daha bulunmaktadır ki o da “boğa pazarı”dır. Boğa pazarı da ayı pazarının tam tersi yöndedir. Boğa pazarında ise fiyatların uzun vakit artacağı trendi söz konusudur. Birbirleriyle birlikte kullanılmakta olan bu pazarlara, bilhassa hisse senedi ve emtialar da yoğun olarak yer verilir ve fiyatların gelecekteki tarafı belirlenebilir. ABD hisse senedi pazar haberlerine göz gezdirdiğimizde bu tabirlerin sıksık olarak kullanıldığını görürüz.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Ayı pazarının oluşum adımını tanımlamak istersek de ilk olarak yatırımcılar pazardaki fiyatların en tepeye geldiğini ya da en tepede olduklarını düşünmeye başlarlar. Bu yüzden satışa geçmeye başlarlar.

İlk etapta başlayan satışlarla birlikte başka yatırımcılar da pazarının yavaş yavaş düşmeye başladığını görüp bir panik havasına bürünürler. Bu meydana gelen panik havasıyla birlikte satışlar iyice süratlanmaya başlar ve satışlar sürat kazandıkça fiyatlarda da daha büyük düşüşler gözlemlenir.

Son etapta da fiyatların fazlasıyla düştüğü ve ucuzladığı düşünülür. Bu ucuzluktan faydalanmak isteyen yatırımcılar, fiyatları yeteri kadar düşmüş olan malları satın alarak pazaryı canlandırır. Kötü gidişatın bundan sonra sona erdiği kanaati pazara hakim olur ve böylelikle alıcılar pazaryı yine ele alırlar.

Her pazar birtakım vakit dilimlerinde ayı birtakım durumlarda de boğa eğilimi gösterir. İkisinin aynı anda olması ise imkansızdır. Çünkü biri artış öteki azalış trendidir. Fakat balık eğilimi denen ve yatay seyir vakitları de olmaktadır. Balık eğilimi denen yatay seyirde ise sabit bir hareket bulunmaktadır ve fiyatlarda inanılmaz bir dalgalanma gözlenmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı