Teknoloji

Apple’ın Açıklarla Başı Dertte! Türk Gençlere 200 Bin Dolar Ödül Teklif Edildi

Geçtiğimiz günlerde iPhone’da açık bulduğu için ödül alan Türk gençleri uzun süre gündemde kalmıştı. Bu kez iOS’da açık bulan iki genç, bu açık ile hem Apple’ın başını derde soktu, hem de 200 bin dolar ödül teklifi aldı.

Bursa’da ikamet eden iki Türk genci, iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda; online film, dizi ve belgesel içerik sağlayıcısı Netflix’i ilgilendiren oldukça önemli bir açığı keşfetti. Oğuz Akçay ile Çayan Temel isimli iki Türk genci, iOS işletim sistemine sahip cihazlardan Netflix’ten dizi ya da film izlerken görüntü kaydı alınamaz şeklindeki gizlilik sözleşmesinin açığını keşfetti.

Hürriyet Gazetesinin yaptığı bir habere göre Apple, iki öğrenciye toplamda 200 bin dolar ödül teklif etti. Netflix ile aralarında gizlilik sözleşmesi imzalayan Apple, bu açık sebebi ile oldukça konuşulacağa benziyor.

Apple modelli akıllı telefonlardan ya da tabletlerden Netflix’ten film, dizi ya da belgesel izlerken akıllı telefonun ya da tabletin video izleme özelliği normal şartlar altında devre dışı kalıyor lakin iki Tük gencinin keşfettiği açık ile; iOS işletim sistemli cihazlardan Netflix üzerinden film ya da dizi izlerken; 4K kalite ile kayıt alınabiliyor. İki genç, herhangi bir program kullanmadan telefondan yaptıkları birkaç ayar vasıtası ile Netflix’ten görüntü kaydı alabildiklerini aktardı.

Apple, Temel ile Akçaya açığı düzeltmelerinde yardımcı oldukları taktirde; kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül vereceklerini söyledi. Fakat ödül miktarını az bulan iki genç, daha yüksek miktarda ödül verilmediği taktirde; açığı şirket ile paylaşmayacaklarını açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Huawei’den Yeni Nesil Akıllı Tablet: MatePad Pro tanıtıldı; işte fiyatı ve tüm özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat