SAĞLIK

Algı Yönetimi Nedir

Algı yönetimi ilk olarak Amerikan ordusu tarafından insanlar üzerinde denenmiş bir psikolojik method dur. Amerikan ordusu işgal ettiği topraklardaki halk üzerinde, doğru yada yalan haberlerle insanların bilinç altına bir sözü yada haberi  algı yönetimini kullanarak yerleştirmeye çalışmıştır. Algı yönetimi çalışmaları , insanların duygularını , toplumsal hissiyatlarını , morallerini ve güvenlerini düzeltmek için yapılmaktadır.

Algı yönetimi nasıl yapılır ?

Günümüzde de bunun örnekleri çok fazladır. Gerek dünya gerekse ülkemizde algı yönetimi hala yapılmaktadır. Örneğin Çözüm süreci zamanında, HDP li vekillerin PKK ‘yı meşru ve tatlı gösteye çalışması tamamen algı yönetimidir. Yada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ ın %52 oy ile Cumhurbaşkanı seçilmesi ve her konuşmasında bunun altını çizerek söylemesi de algı yönetimidir. Bunu sürekli söyleyerek algı yönetimi yapar ve insanlara şu mesajı verir ” Ben %52 oy almış bir cumhurbaşkanıyım, seçilerek geldim halk arkamda ” demek ister.
Bu şekilde hem baskınlığını pekiştirir ve ülke vatandaşlarının bilinç altında yer edinir.

Hani derler ya bir insana 40 kere mal dersen mal olurmuş diye. Hah tamda bu işte. Yalan yada gerçek hiç önemli değil, sürekli söylenen bir söz bilinç altına yerleşiyorsa, üzerinizde algı yönetimi yapılıyor demektir. Ve öyle ki , insanlar bir zamandan sonra yapılan algı yönetiminde kullanılan sözlerin gerçekliğini doğru varsayıyor.

Algı yönetimi çoğunluklu olarak siyasetçiler tarafından ülkeyi rahatlatmak amacı ile kullanılır. Birkaç örnek verecek olursak, Amerika Birleşik Devletleri , Irak ‘ ı  işgal etmek için Irak ‘ın elinde kimyasal silah olduğunu iddaa ederek bir algı yönetimi oluşturmuştur. Bu sayede hiçbir ülke Amerika Birleşik Devletleri ‘ ne dur demeyecektir. Öyle de olmuştur. ABD algı yönetimini başarmıştır.  Gerçek ise tek hedefin petrol olduğunu göstermiştir.

Algı yönetimi sadece siyasetçilerin değil, büyük firmalarında yaptığı bir oyundur. Örneğin ülkemizdeki bazı algı yönetimleri , Vestel ‘ in yerli üretimin altını çizmesi, Türkiye Petrolleri ‘nin yerli petrol yerli sermaye vurgusu, Mavi firmasının ”Tereciye tere satıyoruz” diyerek Amerika ya kot sattığını söylemesi. Bunların hepsi bilinç altımıza oturup yıllar boyunca bizle gidecek şeylerdir.

Algı yönetimine bir başka açıdan bakarsak, insanların duygularını yönetmek yada yönlendirmekte diyebiliriz. Son olarak bir örnek daha vererek anlaşılmaz tanımdan sizi kurtarmak ve tam olarak anlamanızı sağlamak isterim.

Bilinmeyen numaralar servislerini bilirsiniz. İlk özelleştiğinde birçok firma çıktı bununla ilgili, fakat aralarından birisi sıyrıldı ve en öne geçti. Evet 118 80. Nasıl yaptı peki? Algı yönetimi yaparak. Reklamlarını dikkatli takip ediyorsanız demek istediğimi anlayabilirsiniz. Her reklamında sonundaki 80 ‘i uzatarak söylemesi insanların bilinç altına oturmuş durumda. 80 rakamını sürekli bastırmaları uzatmaları ve tekrarlamaları, bilinmeyen numaralar dediğimizde aklımıza ilk gelen rakam oluyor.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. hiç bu açıdan düşünmemiştim gerçekten de 80 rakamını bilinçli olarak tekrar ediyorlardı yaa yüzonsekiz seksen seksen seksen seksen seksen 🙂 🙂

  2. algı operasyonları manipülasyonlar sabotajlar gerçekten hadsafhada suçsuz birini algı operasyonlarıyla suçlu gösteriyorlar özellikle medyada çok oluyor bu algı operasyonları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat