SAĞLIK

Alarmı sakın kapatma!

Siz de her sabah çalan alarmınıza “bir 5 dakika daha” diyorsunuz değil mi? Bira daha uymak amacıyla oluşturulan bu davranış gerçekten sizin tüm gün daha çok yorgun olmanıza sebep oluyor.

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra biraz daha uyumanın, bireyi gün amacıylade daha yorgun yaptığını belirtti

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra biraz daha uyumanın, bireyi gün amacıylade daha yorgun yaptığını belirtti.

Uzun vakittir uyku bağımlılıkları üstüne incelemeler yapan Ariely, sabahları saati kurup uyandıktan sonra yine yatmanın bedene hiçbir katkısının olmadığının altını çizerek, “Fazladan 5,10 ya da 20 dakika uyumanın bizi gün amacıylade daha dinç tutacağını sanıyoruz.

Ama hal bu tür değil. Aksine uyku bölünüyor, bu da bizi gün amacıylade daha yorgun ve uykulu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Alarmın çaldığı anda kalkmanın uyku alışkanlığı yönünden en doğru teknik olduğunu altını çizen Profesör Ariely, “Biraz daha çok uyuyayım diye kendimizi yorgun yapıyoruz.

Saatin çaldığı anda uyanmak ve bunu bağımlılık haluna getirmek bizi daha dinç tutar” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kubital Sendromu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat