Mobil

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Teknoloji son hızla ilerlerken akıllı telefon piyasası da bu hıza ayak uyduruyor. Sürekli yeni model akıllı telefonlar piyasaya sürülüyor ve bu durum sizin kullandığınız akıllı telefonu demode bir hale getiriyor. Eğer sahip olduğunuz akıllı telefonun işlevini  hemen kaybetmesini istemiyor ve sürekli yeni gibi kalsın istiyorsanız eğer  size bahsedeceğimiz birkaç özelliği iyi algılamanız gerekmektedir.

Akıllı Telefon alırken ilk olarak bakmanız gereken en önemli özelliklerden biri telefonunuzun işlemcisidir. Android telefonlarda genellikle Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri yer almaktadır. Böyle bir durumda ise alıcıların tercih edebileceği işlemci seçeneği çok daha azalmış oluyor. Snapdragon’un 800 serisi işlemcileri genelde son düzey telefonlar yani bu demek oluyor ki amiral gemilerinde bulunuyor. 600 serisi orta segment olurken 400 serisi ise giriş düzeyinde ki akıllı telefonlar serisinde yer almaktadır. Eğer siz de üst düzey bir akıllı telefon tercih edecekseniz aldığınız veya beğendiğiniz akıllı telefonunuzun Snapdragon 800 serisi işlemcisi  olduğundan emin olmalısınız. Fakat akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir diğeri ise RAM’dır. Akıllı telefonların performansını etkileyen en önemli donanımlardan biri de şüphesiz ki akıllı telefonun sahip olduğu RAM kapasitesidir. Akıllı telefon üreticileri son dönemlerde piyasaya sunduğu üst seviye akıllı telefonlarda genel olarak 4GB RAM kullanmaktadır. Fakat bazı orta seviyedeki akıllı telefonlarda bile 4GB RAM kullanılmaya başlandı. Siz de akıllı telefon almak istediğiniz zaman 4GB veya daha üst seviyede RAM ‘ e sahip olan Android telefonları tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise alacağınız akıllı telefonun ekranı telefonunuzun en çok kullanılan hatta en  çok temas edilen yeri ekranıdır. Bu sebep ile çok iyi bir ekran çözünürlüğüne sahip olması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra dokunmatik özelliği çok iyi olan ve algısı iyi olan bir akıllı telefon tercih etmelisiniz. Ekran ve dokunmatiğin  ardından dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biride depolama alanıdır. Android telefonların depolama alanı Iphone telefonlarından farklı olarak genellikle depolama alanı arttırılabilir  özelliğe sahip oluyor. Bu sebeple aldığınız ya da almayı düşündüğünüz telefonun depolama alanı ne seviyede olursa olsun değiştirebilme özelliğine  sahip oluyorsunuz. SD kart sayesinde telefonunuzun hafızasını basit yöntemlerle olduğundan çok daha yükseğe çıkarabilirsiniz. Son dönemlerde gelişen  teknoloji ile çıkarılan uygulamalar ve oyunlar kullanılan telefonda oldukça  yer kaplıyor. Bunun yanı sıra telefon kameralarının yüksek çözünürlüğe sahip olması da çektiğiniz fotoğrafların telefonun hafızasında fazla yer kaplamasına neden olmaktadır. Bu nedenle sizin tercihlerinizde yüksek depolama alanına sahip telefonlardan yana olmalı.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise telefonunuzun pilidir. Genelde bir çok işimizi telefon ile hallettiğimiz  için telefonumuz günün büyük bir bölümü elimizden düşmüyor. Durum böyle olunca da telefonumuzun pil ömrü oldukça kısa oluyor ve günün sonuna gelmeden pil seviyemiz çok düşük oluyor. Daha uzun bir pil ömrüne sahip olmak istiyorsanız eğer telefonunuzun pilinin 3000 mAH ve üzeri seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Son olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise telefonun kamerasıdır.

Akıllı Telefon üreticileri son dönemde çıkarmış oldukları amiral gemisi telefonlarla kıyasıya  bir rekabet içerisine giriyor. Amiral gemisi telefonların kameraları çoğunlukla çok yüksek seviyede çözünürlüğe sahip ve oldukça kaliteli bir diyaframa sahiptir. Fakat bazı orta seviye akıllı telefonlar da yüksek çözünürlüklü kamera ve yüksek kalitede diyafram ve sensor yer alabiliyor. Bu demek oluyor ki akıllı telefon tercih ederken sıraladığımız bu özellikleri göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Kullanımı Depresyon Ve Kaygıyı Arttırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat