SAĞLIK

Abanoz Ağacı Nedir? Abanoz Ağacının Faydaları Nelerdir?

Abanoz Ağacı, tropikal bölgelerde yetişen ve bazı ağaçlardan elde edilmiş odunlardır. Oldukça katı bir odundur ve bu nedenle parıltı sağlayacak kadar güzel cila tutabilir. Odunun en içindeki öz boyası ise siyah renklidir. Bu nedenle birçok ülkede abanoz kelimesi siyah renkl anlamına gelir. Abanoz birçok çağ önceesinden beri oldukça değerli bir odun olarak sayılmıştır ve birçok kralın asaları abanoz ağacından yapılmaydı. Ayrıca zehirin etkisini geçirdiğine inanılıp içkilerini abanoz ağacından yapılmış olan kaplardan içmişlerdir. Günümüze kadarki çağlar boyunca abanozdan bir sürü heykel yapılmıştır. Günümüze bakıldığında da bu oldukça değerli olan ağaçtan mobilya, ve çalgı aletlerinin yapımında kullanılır. Bunlara klarnet, gitar burgusunu örnek verebiliriz.


Abanoz Ağacının Faydaları Nelerdir?


Abanoz ağacı oldukça katı ve siyah bir renkte kokusu ve tadı olmayan bir ağaçtır. Bu ağacın dalları ve odunu şifa olarak kullanılır ve büyük çoğunluğu Habeşistan ve Hindistanda yetişir.
Kara hurma olarak ta adlandırılan siyah tonlarında, olgunlaşmamışı mora uzak bir şekilde fazlaca çekirdek içeren meyveler verir. Bu meyvelerin ise gaz giderici bir özelliği bulunur.
Abanoz ağacının latincedeki ismi Diospyros Ebenumdur. Diğer türkçe isimleri ise musevi hurmasu ya da hurma eriğidir.
Abanoz ağacı oldukça uzun zamandır kullanılan bir nebat ürünüdür. Sıhhat ve de sanayi alanında fazlaca kullanılır. Daha önceki zamanlarda da en başta mobilyada olmak üzere birçok sanayi alanında tercih edilen bir nebattır.
Özellikle piyano tuşlarının yapımında oldukça tercih edilen bir maddedir.

Abanoz Ağacının Bitkisel Tedavi Kullanımı


Abanoz ağacı kullanımu un benzeri olarak su ile kaynatılarak tüketilebilir.
Yara veya kesik durumunda abanoz ağacının dal ya da gövdeleri toz haline getirilerek balmumu yardımı ile bir merhem yapılır ve yaranın olduğu bölgeye yerleştirilir.
Kurdeşen hastalığı için abanoz ağacının tozundan bir yemek kaşığını su ile beraber tüketmeniz oldukça yararlı olacaktır.
Romatizma, veya geçici felç gibi hastalar için de suyu içilebilir. Bunun haricinde bir ölçü yonga kavanoza konularak çörek otu üzerine doldurulur. Daha sonra üç hafta üzerinde bekletilip gerekli bölgeye masajla sürülür.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısının Gerçek Sebepleri Nedir ve Nasıl İyileştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı