GENEL HABERTeknoloji

6.His ve Mistik Güç

6.his hakkında konuşmamız için önce bilimsel olarak açıklamak gerekir. Gelecekte olacakları öngörmek”, “falcılık”, “astroloji” gibi sahte bilimsel yaklaşımlardan bahsediyorsak buna 6.his deniliyor.  Sahte bilimsel kelimesi burada çok ilgimi çekti ama konumuz bu değil :). Mistisizm ile açıklanmaya çalışılsa da kanıt olarak elde bulunan net bir veri yok. İnsanların mistik güçleri sayesinde bazı şeyleri öngörmek güzel bir şey ama herkes de bulunur mu bu mistik güç ?

Rahat olabiliriz hiç bir insanda mistik güç bulunmuyor ve kanıtlanmış bir şey bu. Fakat insanlar neden arkasından birinin yürüdüğünü hiç fark etmese bile anlayabiliyor veya sabah uyanmamız gereken 5.45 de neden alarm çalmadan otomatik olarak uyanıyoruz. İsviçreli ve Amerikalı bilim adamları bunu Duyu Dışı Algı (Extrasensory Perception)  olarak tanımlıyorlar. Ama halk arasında bu tarz şeylere 6.his denilebiliyor. 6.his dediğimiz ve bazı insanların gelecekte neler olabileceğini büyük ölçüde tahmin edebilmeleri bana çok ilginç gelmiştir. Mesela fal bakan insanların nasıl bu yetiye sahip oldukları hep ilgimi çekmiştir. Belkide bende bu yeti olmadığından kaynaklanıyordur.

Peki ya her insan günlük hayatında bu kadar güçlü bir hisse sahip olsaydı neler olabilirdi hiç düşündünüz mü? Mesela sevgilin seni aldatıyor ve bunu o an hissettin ve gerçek olduğunu biliyorsun. Araba sürerken önündeki aracın ani fren yapacağını bilmek ve kendi hızını düşürmek olabilirdi. Sınava hazırlanmadın ama sınavda nereden soru sorulacağını hissettin ve başardın. Yakın birinin bir kaza geçireceğini önceden bilmek mesela. Bunlar iyi olabilir miydi yada bazı şeyleri zamanında bilmek yada hiç bilmemek daha mı mutlu eder insanı tartışma konusu olabilir. Ama şu bir gerçek ki insanoğlu küçük iyi olabilecek şeyleri bilseydi daha fazlasını isterdi yetinmezdi bu kadarıyla.

6.his bence güzel bir şey değil her insan kendi kaderini kendi hayatını zamanında yaşamalı gelecekten bilgi almak kimsenin işine gelmez çünkü mutsuz edici bir şeydir. Hayatımızın anlamını bozmaya gerek yok akışına bırakmalı insan ve bu tarz inançlara kapılmamalı. Unutmayın sonuçta insan kendi kaderini kendi belirler. Hayatınızı başkalarının şöyle olacak böyle olacak dediklerine aldırış etmeden yaşamalı insan ve böyle mutlu olabilmeli.

Bir önceki yazımız olan Android cihazlara nasıl format atılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. o falcılara büyücülere sorsan “ne zaman öleceksin” diye sorsan bilemez bu akşam evde ne yiyeceğim desen bilemez. o fal bakan adamın yanına gitsen 10 dk sonra bir tokat atsan, “sana 10 dk içinde tokat atacağımı neden bilemedin?” diye sorsan, kapak olur ve öylece kalır.

 2. O falcılar sizin hakkınızdaki bazı bilgileri ediniyor bir yerlerden,ona göre sallıyor tutuyor hiçbir şekilde insanüstü güçleri,geleceği bilme özellikleri falan yok tamamen hurafe şeyler

 3. Sual: Fal günah mıdır? Falcılık ve büyücülük aynı şey midir?
  CEVAP
  Yıldız falı, kahve falı, el falı gibi her çeşit fal hurafedir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Falcının, büyücünün söylediklerine inanan, Kur’an-ı kerime inanmamış olur.) [Taberani]
  (Fal baktıran, falcıya inanmasa bile, kırk gün namazı kabul olmaz.) [Müslim]

 4. ** Cincilere ve büyücülerin, söylediklerine, yaptıklarına inanmak, bazen doğru çıksa bile, Allah’tan başkasının her şeyi bildiğine ve her dilediğini yapacağına inanmak olup, küfürdür. Büyü öğrenmek de, öğretmek de haramdır. Müslümanları zarardan korumak için öğrenmek de haramdır. Hayırlı iş yapmak için de haram işlemek, büyü çözmek için büyü yapmak da caiz değildir. Büyü yaparken, küfre sebep olan bir şey yapmak küfürdür. Böyle olmazsa, büyük günahtır. Hadis-i şerifte (Büyü yapan ve yaptıran ve bunlara inanan bizden değildir) buyuruldu. (Bezzar)

 5. Siftah olarak alınan parayı çeneye sürmek, güvercine kağıt çektirmek, misafir giden evi 3 gün süpürmemek, salı günü yola çıkmamak, sabunu elden ele vermemek, kötü bir şey söylendiği vakit eliyle bir yere tıklayarak şeytan kulağına kurşun demek, cenazede küreği birinin eline vermeyip yere atmak, lohusa kadının kırkı çıkıncaya kadar, dışarı çıkmaması, yanında birinin bulunması, hatta yanına bir süpürge olsun koymalı demek, kırkı çıkmamış iki çocuğu birbirinin yanına getirmemek bâtıl inançtır.

 6. Kabataş parkında çoluk çocuk oturuyorduk. Esmer bir kız, yanımıza yaklaşıp, (Şu gözlüğümü bir takayım, falınıza öyle bakayım. Neyse halın, çıksın falın) dedi. Ben de, başımdan savmak için, (Biz fala mala inanmayız) dedim. Hemen, (İyi ama beyim, “Fala inanma, falsız da kalma” dememişler mi? Sen yine inanma. Falına bakar, karamsarlıktan kurtulursun, rahata kavuşursun) dedi. Falcıyı uygun şekilde uzaklaştırdıktan sonra, Peygamber efendimizin, (Falcının söylediklerine inanan, Kur’an-ı kerime inanmamış olur) buyurduğunu oradakilere söyledim. Benim hadis-i şeriften bahsettiğimi gören, cübbeli ve bid’at sakallı bir genç, yanıma yaklaşarak, (Amca, duamı almak istemez misin?) dedi. Onun ne demek istediğini anlayamadım. Elimdeki galetayı ona verip, (Dua edersen et, bana niye soruyorsun?) dedim. Eli ile para işareti yaptı. Sonra anladım ki, (Para ver, sana dua edeyim) demek istiyormuş. Halbuki dini alet etmek doğru değildir. Çünkü Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselama, (Sakın ola ki, neslin dini geçim vasıtası yapmasın, din ile dünya menfaatini talep edenlere yazıklar olsun!) buyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat