Teknoloji

5G Teknolojisi Yaşantımızı Nasıl Etkileyecek?

Teknoloji ve iletişim dünyası gün geçtikçe gelişiyor. 4G teknolojisinin ardından 5G teknolojisinin kullanılacak olması; bir çok sektör ve kullanıcı için heyecanlı bekleyişe neden oldu.

5G teknolojisi esasında çok uzak değil. Teknoloji dünyasında devrim niteliğinde olan 5G, bir çok sektör için büyük önem taşıyor. 5G uyumlu akıllı telefonlar ve  5G destekli modemler piyasaya giriş yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor. 5G teknolojsi sağlık sektöründen, fabrikalara kadar herkesi ve her kesimi ilgilendiren bir teknoloji. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen  Dünya Mobil Kongresinde; 5G’nin getireceği kolaylıklar paylaşıldı. 2021 yılında tahmini olarak 29 milyar cihazda kullanılacak olan 5G teknolojisi; giysiler, robotlar, çamaşı makineleri, çalar saatler, trafik ışıkları, pencereler ve hatta diş fırçalarında dahi kullanılabilecek.

5G Teknolojisi İle Neler Gelecek?

Hızlı Veri Transferi

4G teknolojisi ile 1 saniyede 1GB indirme hızı; 5G teknolojisi ile 1 saniyede 10GB’a çıkacak.

Yüksek Güvenlik

5G teknolojisi ile hayatımıza girecek en büyük yenilik ise; yüksek güvenliğe sahip olması. Çok fazla miktarda data bilgisini ve analizi oldukça güvenli bir şekilde bünyesinde bulundurabilecek.

Online Oyun Piyasası Aktif Olabilecek

Şuanda mevcut internet bağlantımız ile bir sunucuya bağlı şekilde online oyun oynamak çoğu zaman ping ve bağlantı sorunları yüzünden pek keyifli olmayabiliyor. 5G teknolojisi sayesinde düşük ping ve yüksek hız seviyesi ile bu sorunlar aşılacak ve sunucu bazlı oyun piyasası aktif olabilecek.

8K Video

4G teknolojisi ile çoğu zaman 4K çözünürlüğe sahip videoları, filmleri donmadan izleyemiyoruz. Çünkü teknoloji ve alt yapı bakımından yüksek hızlara erişemiyoruz. Lakin 5G teknolojisi ile 8K çözünürlüğünde akıcı bir şekilde video izleyebileceğiz.

Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış gerçeklik sayesinde 5G teknolojisinin endüstriyel anlamda da kullanılacak olması, bu sektörde oldukça verimli olacaktır. 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile beraber üretim, kullanım gibi birden fazla alanda arttırılmış gerçeklik karşımıza çıkacak.

Tıp Sektöründe 5G Teknolojisi

5G teknolojisi sayesinde çok yüksek hızlara erişebilen internet bağlantısına sahip olacağız. Robot teknolojisi ve 5G teknolojisi birleşince, uzaktan ameliyat yapılabilecek, sağlık endüstrisinde 5G ile devrim yaratılabilecek.

Bir önceki yazımız olan Honor’dan 48MP Kameralı Yeni Akıllı Telefon ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı