Mobil

Nokia Lumia 920 İnceleme

Önceki makaleda telefonla gelen makalelımları anlatırken unuttuğum bir özelliği belirtmeden geçmek istemiyorum.

Windows Phone 8’le eş güdümlü Çocuk Odası isminde bir özellik geliyor. Bu özelliği açtığınızda kilit ekranını sola doğru kaydırınca çocuğunuz amacıyla sizin belirlediğiniz uygulamaların, oyunların, müziklerin ve videoların bulunduğu bir başlat ekranı çıkıyor. Çocuğunuz buradaki alternatifler dışında telefonun diğer bilhassarine erişemiyor. Yeni neslin teknolojiye ne kadar meraklı bulunduğu ortada bilhassa çocuğunuz varsa telefondan oyun oynatmak ya da çizgi film izletmek bazı durumlarda yaşam kurtarıcı olabiliyor. Bu özellik vasıtası ile telefonu gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz. Tuşlara herhangi basıp rehberinizdekileri hata sonucu arama olsılığı sıfıra iniyor.

Kullanmaya başlayalı aşağı yukarı bir hafta oldu bundan sonra telefonla alakalı genel fikrimi söyleyebilirim. Nokia Lumia 920’nin 1280×768 çözünürlüklü 4.5” ekranı 332 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Ekrandaki makalelar keskin ve net bir şekilde görünüyor. Genellikle herhangi bir belge açtığınızda makale karakterlerinin netliği kendini belli ediyor. Netliğin beraberinde renk konusu ile alakalı da Lumia 920’nin ekranı son derece başarılı. Ekranda sarfedilen ClearBlack teknolojisi vasıtası ile karalar tam kara olarak görünüyor. Windows Phone 8’in karoları bu kara üzerinde son derece hoş duruyor. Ekranın dokunma hassasiyeti de çok iyi. Elinizde eldiven varken bile ekran dokunuşlarınızı anlayabiliyor. Bu şimdiye kadar diğer telefonlarda görmediğim bir özellik.

Nokia Lumia 920’de 1.5 GHz çift çekirdekli prosedürcü ve 1 GB hafıza var. Diğer ileri düzey telefonlarla karşılaştırırsak bu prosedürcü ve belleğin ortalama düzey bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu donanım Windows Phone 8 işletim sistemini ve uygulamalarını kolaylıkla çalıştırabiliyor. Hareketli görüntüler sahibi olan karoların kaydırılması esnasında herhangi bir takılma atlama yaşanmıyor. Windows Store’dan deneme sürümlerini indirdiğim birkaç Need for Speed oyununda herhangi bir takılma yaşamadım. Ama Windows Store zor olan 3D oyunlar konusu ile alakalı henüz biraz eksik kalıyor. İleride bu yeni oyunlarla testleri tekrarlamak gerekebilir.

Telefonun kamerasına Nokia ayrı bir ehemmiyet veriyor. Lumia 920’deki PureView ibaresi daha evvelce Nokia’nın 41 MP’lik 808 PureView telefonuyla aynı şeyi ifade etmiyor. Lumia 920’deki PureView sensor ebatı yerine resmi işleyen makalelıma işaret ediyor.

Elimde karşılaştırma yapabileceğim diğer yeni kuşak telefonlar olmadığından bu hususta internette yayınlanan karşılaştırmalara gönderme gerçekleştirmek zorundayım. Mesela Cnet’te yayınlanan bu makaleda Nokia Lumia 920, HTC Windows Phone 8X ve iPhone 5’in karşılaştırmasını görebilirsiniz. Kendi çektiğim resimlerden ve internette yayınlanan yorumlardan okuduğum kadarıyla Lumia 920’nin üzerindeki kameranın başarılı bulunduğunu söyleyebilirim. Lumia 920 az ışıklı ortamlarda rakiplerine göre biraz daha iyi neticeler veriyor. Fakat aradaki fark dudak uçuklatacak türden değil. Açıkçası Nokia’nın tanıtımları kamerayla alakalı benim beklentilerimi biraz yükseltmişti. Tam manasıyla beklediğimi bulduğumu söyleyemem ama bu mutlaka kameranın kötü ya da başarısız bulunduğu manasına gelmiyor. Fotoğraf konusu ile alakalı ortalama bir kullanıcı olarak resim/video kalitesinden tatmin bulunduğumu söyleyebilirim.

Lumia 920’nin kendisine has bilhassarinden birisi de kablosuz olarak şarj edilebilmesi. Ama bunu kablosuz ağ gibi uzun mesafeden şarj olacak gibi algılamayın. Alt kısımda yer alan mikroUSB bağlantı noktasına kablo takmak yerine şarj yastığına ya da pedine koymanız yeterli oluyor. Bu özellik daha evvelce diğer markalarda ekstra bir adaptör kullanarak etkinleştirilebiliyordu. Lumia 920 bunu kendi kendisine destekliyor. Birden çok şarj pedi alarak evinizin detaylı noktalarına koymak yaşamı kolaylaştırabilir. Kullanmadığınız sırada masaüstüne ya da koltuğa bıraktığınızda telefonun şarj olması hoş olabilir. Tabi bu şarj pedlerinin ilaveten satılması düşündürücü, fiyatı henüz bilmiyorum ama çok pahalı olursa bunlardan birkaç adet alabilmek istemeyebilirsiniz. Bence bu özellik o kadar da büyütülecek bir şey değil; açıkçası şarjı bittiğinde telefonu kabloya takmak bana zor gelmiyor.

Windows Phone 8’in lens adı altında tanıttığı ve kameranın fonksiyonlarını detaylı şekillerde ilerleten (çekilen resme detaylı filtreler uygulama, gülümseme algılama ya da panoramik çekim gibi ) programcıkları enteresan buldum. Şu an çok çok kullanmak mümkün lens yok ama bu özelliğin önünün açık bulunduğunu bir gerçek. Farklı işlevlere sahip pek çok lensin yakında Windows Store’da yer alacağını söylemek hatalı olmaz.

Peki, pil ömrü ne halde dediğinizi duyar gibiyim. Lumia 920’nin pil ömrü beni pek tatmin etmedi. Her ne kadar üstünde 2000 mAh kapasiteli pille gelse de ilk zaman amacıyladerda telefonu öğrenmek amacıyla kurcalarken pili 4-5 saatte bitiyordu. Sonraki zaman amacıyladerda çoktan güç tüketen her şeyi kapattım, örnek olarak 3G yerine 2G kullandım, ekran parlaklığı biraz daha kıstım bu sayede pili bir tam gün süresince idareli kullanmayı başardım. Fakat normal kullanım koşullarında pili şarj etmeden günü bitirmek pek basit değil. Telefonun boyutlarına baktığımızda pil ömrünün az olması biraz düşündürücü. Belki Nokia/Microsoft gelecekte yayınlayacağı bir program güncellemesiyle pil ömrünü biraz daha iyileştirebilir.

Nokia Lumia 920’yi kimler almalı? Lumia 920 genel olarak başarılı bir telefon. Fakat boyutları ve ağırlığı göz önüne alındığında herkese ideal olmayabilir. Genellikle telefonum hafif olsun cebime koyduğumda unutayım diyorsanız Lumia 920 pek size göre değil. Bunun dışında Windows Phone 8’in oran olarak yeni bir işletim sistemi olduğundan kaynaklanan (Windows Store’da az program olması gibi) birtakım eksikler söz konusu. Fakat bu eksikler zaman amacıylade ortadan kalacaktır. Hazırda pek çok programı olan iOS ya da Android kullanıcısıysanız Windows Phone 8 ortamı alışkanlıklarınızı zorlayabilir. Diğer taraftan telefonun Windows 8 işletim sistemi, Skydrive, Office 365’le direk etkileşimli çalışması bir artı. Bunun beraberinde Nokia’ya özel Nokia Müzik, Nokia Sürüş gibi programlar telefonun değerini artırıyor. Kablosuz şarj özelliği de başka telefonlardan ayrışmasını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Beklenen Amiral Gemileri Full HD Ekranlı Telefonlar başlıklı makalemizde Beklenen, Bir ve Çıkması hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı