2023 hüzünle 2024 umutla


2023’TE KONYA’DA KONUŞULANLAR!

2023 yılı, tıpkı Türkiye gündemi gibi Konya için de bir hayli hızlı ve hareketli geçti. Belki tarihimizde görmediğimiz hızda gündemlerimiz değişti. Konya’nın en çok konuşulan konularını ve 2023 yılının önemli olaylarını sizler için derledik.

Tüm dünyada olduğu gibi Konya’da da yıla damga vuran pek çok olay yaşandı. Ekonomik ve sosyal gelişmelerden nasibini alan Konya’da her şeye rağmen 2023 yılı yine yatırımın, ihracatın ve üretimin zirvede olduğu bir yıl olarak kayıtlara geçti.

KONYA 2023’Ü BAŞARILI HİZMETLERLE GERİDE BIRAKTI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2024 yılının gelişi vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Altay, “Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Her yeni yıl, geçmişin muhasebesini yaptığımız, tecrübemize yeni tecrübeler eklediğimiz ve şehrimizin standartlarını çok daha yükseğe taşıdığımız bir yıl oluyor. 2023 yılını da Konya Modeli Belediyecilik vizyonumuz ışığında Konya’mızın her alanda yükselişini sürdürmek için yoğun çalışma temposuyla geçirdik” dedi.

MÜSİAD GENEL KURULA GİTTİ

MÜSİAD Konya Şubesi’nin 25. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimin seçilmesi ardından Gala Programı gerçekleştirildi.

YARINLAR İÇİN İKİ BÜYÜK ADIM

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Konya iki büyük programa ev sahipliği yaptı. TÜBİTAK Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü Tanıtım ve İş Birliği Protokolü’nün imzalanmasının ardından Emlak Konut Asansör (EKA) fabrikası da hizmete açıldı.

2023 KONYA İÇİN KÜLTÜR YILI OLDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kültür ve turizm projeleri tanıtım toplantısı düzenledi. Başkan Altay, Cumhuriyetin 100. yıl dönümü olan 2023’ü Konya’da dolu dolu geçirmek ve bir kültür yılı haline getirmek için kapsamlı bir takvim hazırladıklarını söyledi. Hazreti Mevlana’nın vefatının 750’nci yılı olan 2023’ü Mevlana Yılı ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Altay, vuslatın 750. yıl dönümünde pek çok projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

KONYA DEPREM BÖLGESİ İÇİN TEK YÜREK OLDU

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Konya’daki tüm kamu kurum ve kuruluşu, STK’lar, iş ve siyaset dünyası, öğrenciler, işçiler ve vatandaşlar tek yürek olarak deprem bölgesine yardım ve desteklerini sürdürdü.

40 BİN DEPREMZEDE KONYA’DA AĞIRLANDI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 40 bin civarında vatandaşın Konya’da misafir edildiğini bildirdi.

KRİZLER KARŞISINDA KONYA TECRÜBELİ!

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Strazburg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 44. Genel Kurulu’nda konuştu. Çoklu krizler karşısında Konya’nın tecrübe ettiği pek çok hususun bulunduğunu belirten Başkan Altay, Konya’nın geleneği ve modernliği birlikte yaşatan 10 bin yıllık deneyime sahip kadim bir şehir olduğunu, her zaman küresel meselelerde inisiyatif aldığını, yurt içi ve yurt dışından birçok şehir ve kuruluşla güçlü ilişkilerinin olduğuna dikkat çekti.

TECRÜBELİ VE DİNAMİK KADRO SAHAYA İNDİ

AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısının ardından, AK Parti Konya Teşkilatı da 28. Dönem Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı için bir araya geldi.

KONYA REKOR KIRDI

Konya Büyükşehir Belediyesi bir günde 5 ilçede 8 eserin açılış ve temel atma törenini yaparak rekor kırdı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONYA’YA GELDİ

Konya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydanda 140 bin kişinin bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “Vefanın şehri Konya! Dayanışmanın şehri Konya! Dünyada eşi benzeri bulunmayan Konya! Seni bir kez daha hasretle kucaklıyorum. Antalya’dan geliyoruz ve Antalya’da 100 bini aşkın dostlar vardı. Ama Konya’da aldığım rakam 140 bin kişi burada var. Bu ne aşktır! Aşık olursan karşılığını da bulursun” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ TURUNDA OY FARKININ YÜZDE 27’Sİ KONYA’DAN

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı seçim sonuçlarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen destek için Konyalılara teşekkür eden Başkan Angı, “En büyük teşekkürümüz aziz milletimize. Bu şehir ilk günden beri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hep en yüksek desteği verdi. Net oy farkı olarak baktığımız zaman Konya tüm şehirlerin önünde. Seçim sonuçlarını belirleyen 2 milyon 330 bin oy farkının 635 bini yani yüzde 27’si Konya’nın oylarıyla oluştu. Bu şehir her zaman olduğu gibi yine reisinin yanında oldu” dedi.

KONYA’DAN BİR EFSANE GEÇTİ!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla adını Türkiye’nin unutulmazları arasına yazdıran İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Türkiye’nin her bölgesinde vatandaşlar tarafından hayır dualarıyla anılırken Konyalıların da gönlünde taht kurdu.

1 MİLYARLIK DEV KATKI

Karatay Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak olan ve toplamda 40 milyon liraya mâl olacak Karatay Belediyesi Osman Benliler İlkokulu’nun temeli, düzenlenen törenle atıldı. Başkan Kılca; son 4 buçuk yılda eğitime 1 milyar liranın üzerine yatırım yaptıklarını ve şu ana kadar Karatay’a 129 yeni derslik kazandırdıklarının altını çizdi.

SİLLEYE ALTIN DOKUNUŞ

Konya’nın turizm destinasyonunda önemli bir yeri olan Sille Mahallesi’ni restorasyonlar, cephe iyileştirmeleri ve sokak sağlamlaştırmaları ile önemli bir cazibe merkezi haline getiren Selçuklu Belediyesi şimdi de 3 önemli projeyi bölgeye kazandıracak. Sille “Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi” projesi için temel atma töreni yapıldı.

KONYA’NIN ULAŞIMINA 72 MİLYARLIK YATIRIM!

Konya’yı ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakanlık olarak bugüne kadar Konya’nın ulaşım ve iletişim altyapısına 72 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti.

KONYA BASININDAN HATAY’A DESTEK

Konya Gazeteciler Cemiyeti, paydaş kurumların destekleriyle temin ettiği bilgisayarları Hatay ve İskenderun’da faaliyet gösteren gazetecilere teslim etti. Hataylı gazeteciler, Konya’yı her an her yerde yanlarında gördüklerini belirtti.

KONYA HATAY’DA YUVALAR KURDU

Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şubesi, Türkiye Diyanet Vakfı Hatay Şubesi, Reyhanlı Belediyesi, Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı ile Mehir Aile Derneği işbirliğinde düzenlenen programda, depremzede çiftlerin nikah ve düğün töreni, Tayfur Sökmen Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

TARİHİ GÖRÜNTÜ İLE DÜNYAYA MESAJ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla düzenlediği 20. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, “Vuslat Yürüyüşü” ve 250 semazenin Mevlana Meydanı’nda aynı anda icra ettiği sema ayini şerifiyle başladı.

BAKAN TEKİN’DEN KONYA’YA ÖVGÜ

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, çeşitli ziyaretler için geldiği Konya’da çok sayıda yatırımın açılışını gerçekleştirdi. Konya’nın eğitim yatırımlarında şanslı olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Belediye başkanlarınız bu konuda istekli ve arzulu. Valiniz eğitim konusunda istekli ve arzulu. Eğitimin içinden gelen milletvekillerimiz vardı. Biz de Konya’ya bu konuda ne tür destek olabileceksek olmayı taahhüt ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İSTANBUL’DA KONYA RÜZGARI ESTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hz. Mevlana’nın vuslatının 750’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi önündeki tarihi Sultanahmet Meydanı’nda yurt içinden ve yurt dışından 750 semazenin katılımıyla Sema Ayin-i Şerifi gerçekleştirildi. Programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünya tarihinin en önemli meydanlarından biri olan Ayasofya’da çok önemli bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirtti.

ŞÜKRAN’DA BİRİNCİ ETABIN TEMELİ ATILDI

Meram tarihinin ve Konya’nın en büyük dönüşüm projelerinden biri olan Sahibata Mahallesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nde üçüncü perde de aralandı. Bütçesi ile imar yoğunluğu ve yapı stoğunun azaltılması sebebiyle Türkiye’nin de sayılı projelerinden biri olan projenin birinci etabının da temeli törenle atıldı.

DÜNYAYA GAZZE MESAJI VERDİ!

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın ev sahipliği yaptığı UCLG Dünya Konseyi Ana Tüzük Komitesi toplantısında, 1947 öncesi Filistin haritasını göstererek dünya belediyelerine seslendi.

KORKUNÇ KAZA: 5 ÖLÜ!

Konya’da otomobilin yolun karşısına geçmeye çalışan yayalara çarpması sonucu hayatını kaybeden aynı aileden 3’ü çocuk 5 kişi toprağa verildi. Emniyette işlemleri devam eden 19 yaşındaki sürücüye yapılan kan testinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmediği öğrenildi.

ŞEHRİN TARİHİNE İKİ BÜYÜK YATIRIM

Türkiye’nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nin ve Dar-ül Mülk Sergi Sarayı’nın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla yapıldı.

SAVUNMADA KONYA DEVRİMİ

Konya Sanayi Odası tarafından, Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde düzenlenen 7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları açılışı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile yapıldı.

VUSLAT VAKTİ DUAYLA BAŞLADI

Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’, ‘Vuslat Vakti’ temalı yürüyüşle başladı.

TÜRKİYE’DE 2023 HÜZÜNLE GEÇTİ!

Türkiye, 6 Şubat’ta “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı, mayıs ayında cumhurbaşkanı ile parlamento üyelerini seçmek için sandık başına gitti.

Türkiye’de yeni yılın ilk ayında, 18 Haziran 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nin tarihinin öne çekilmesi tartışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim için 14 Mayıs 2023 Pazar gününü en uygun tarih olarak gördüklerini söyledi. Memur ve emeklilerin Ocak 2023’teki maaş artış oranı, önce yüzde 25 olarak açıklandı, ardından oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yüzde 30’a yükseltildi. Türkiye, İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin Kur’an-ı Kerim’i yaktığı eylemlere en üst düzeyde tepki gösterdi, İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Ankara ziyareti iptal edildi. Türk halk müziği sanatçısı Burhan Çaçan, 63 yaşında hayatını kaybetti.

ASRIN FELAKETİNİ YAŞADIK

Türkiye, 6 Şubat’ta “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı. Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’da etkili olan depremlerde 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti, bu illerde OHAL ilan edildi. Türkiye’nin uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdiği deprem sonrası 70’e yakın ülke arama kurtarma ekiplerini bölgeye gönderdi, depremzedelere yardım taşıdı. Ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edilen deprem sonrası tüm kurum kuruluşlar ile gönüllüler seferber oldu, yardım için yola çıkanlar araçlarıyla kilometrelerce kuyruk oluşturdu.

EYT SONUNDA YASALAŞTI

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Deprem felaketinin ardından yürütülen çalışmaların hız kazandığı mart ayında, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin tarihi 14 Mayıs 2023 olarak açıklandı. YSK, cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan olduğunu ilan etti.

TOGG, TCG ANADOLU, İMECE UYDUSU, ALTAY TANKI TESLİM EDİLDİ

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un ilkinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a törenle teslim edildiği nisan ayında, dünyanın ilk SİHA gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, Türk donanmasının hizmetine girdi. Nisan ayında ayrıca Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu İMECE yörüngesine fırlatıldı, yeni Altay Tankı TSK’ya teslim edildi, Zonguldak Filyos’ta Karadeniz doğal gazı devreye alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in canlı bağlantıyla katıldığı törende, ilk nükleer yakıtın gelmesiyle Akkuyu NGS “nükleer tesis” statüsüne kavuştu.

SANDIKTAN YİNE AK PARTİ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÇIKTI

Türkiye mayıs ayında, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile parlamento üyelerini seçmek için sandık başına gitti, ilk turda cumhurbaşkanı adaylarının yeterli çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye tarihinde ilk kez cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tur oylama yapıldı. Milletvekili genel seçiminde ise AK Parti, oyların yüzde 35,62’sini alarak sandıktan birinci parti çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı 28 Mayıs’ta yapılan ikinci turda Erdoğan, yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

TÜRKİYE’NİN MİLLİ MUHARİP UÇAĞI KAAN HANGARDAN ÇIKTI

Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN, TUSAŞ’ın Kahramankazan merkez yerleşkesinde tanıtıldı. Mayıs ayında, Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden, caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer 100 yaşında, ses sanatçısı ve oyuncu Nuri Sesigüzel de 86 yaşında hayata veda etti.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek göreve başladığı haziran ayında, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi açıklandı, yeni MİT Başkanı, İbrahim Kalın; yeni Dışişleri Bakanı, Hakan Fidan oldu. Asgari ücretin 1 Temmuz itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararının da alındığı haziranda, yüzde 25’lik konut kirası artış oranı üst sınırı uygulaması Temmuz 2024’e kadar uzatıldı. Haziran ayında, keman virtüözü Suna Kan 87 yaşında, Türk sanat müziği solisti Metin Milli 80 yaşında vefat etti.

NATO ZİRVESİNE ERDOĞAN DAMGA VURDU

Temmuz ayına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan NATO Liderler Zirvesi’ndeki rolü damgasını vurdu. Türkiye, İsveç ve NATO’nun üçlü görüşmesi sonrası yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini TBMM’ye sevk edeceği, İsveç’in de Türkiye’nin, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbesti dahil AB’ye üyelik sürecinin yeniden canlandırılması konusundaki çabalara aktif destek vereceği belirtildi. MFÖ grubunun üyesi sanatçı Özkan Uğur, 69 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

YAŞ KARARLARI AÇIKLANDI

Yüksek Askeri Şura kararıyla komuta kademesinde değişiklik yapıldı. Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinde ilk defa bir kadın subay amirallik rütbesine terfi ettirildi, Deniz Kuvvetlerinde Kurmay Albay Gökçen Fırat tuğamiralliğe yükseltildi. Anadolu Rock’ın önemli temsilcilerinden Erkin Koray, Kanada’nın Toronto kentinde kaldırıldığı hastanede 82 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye’de sıcaklık rekorunun kırıldığı ağustos ayında, dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Robbie Williams Bodrum’da, 7 Grammy Ödülü sahibi ABD’li pop, gospel, caz müzisyeni ve söz yazarı Christina Aguilera Antalya’da konser verdi.

BM GENEL KURULUNA TÜRKİYE DAMGA VURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta BM 78. Genel Kurulu’na hitabında, Türkiye’nin terörle mücadelesi, Rusya-Ukrayna savaşı, Orta Doğu’daki gelişmeler, Suriye, Türkiye-ABD ilişkileri, AB ve BM’de reform konularında önemli mesajlar verdi. New York’ta Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ile görüşen Erdoğan, Tesla’nın 7’nci fabrikasını Türkiye’de kurması için Musk’a çağrıda bulundu.

SEL BASKINLARI YAŞANDI

Eylül ayının ilk haftasında Türkiye’nin büyük bölümü sağanakların etkisinde kaldı, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, Kırklareli’nde 6, İstanbul’da 2, Aksaray’da da biri 3 aylık bebek 2 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de tutuklanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile iki kardeşi 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı.

ERDOĞAN’DAN FİLİSTİN DİPLOMASİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ekim’de başlayan İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak dünya liderleriyle telefon diplomasisi yürüterek, tüm aktörleri barışın tesisi için adım atmaya çağırdı. Filistin’de çoğu çocuk ve masum sivillerden oluşan binlerce şehide duyulan saygının gereği olarak Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresinde, yeniden partisinin genel başkanlığına seçildi. Erdoğan, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nü imzalayarak TBMM’ye sevk etti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, TİP’ten milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay’ın bireysel başvurusunda ihlal kararı verdi, Atalay’ın tahliyesine ve yeniden yargılanmasına hükmetti.

DÜNYANIN GÜNDEMİ GAZZE OLDU

İsrail’in saldırılarının ardından Gazze için başlattığı barış diplomasisini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 ülkelerinin liderlerini de iki devletli çözümün tesisinde inisiyatif almaya çağırdı. İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’den Mısır’a geçişleri sağlanan yaralılarla ilgili Sağlık Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonucu, kasımda 88 Gazzeli tedavi için uçaklarla Türkiye’ye getirildi. Pek çok ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının eşleri ile özel temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen “Filistin İçin Tek Yürek” temalı zirvede konuştu. CHP 38. Olağan Kurultayı’nda, 13 yıldır genel başkanlık görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine Özgür Özel seçildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali kararına uyulmamasına ve bu kararı alan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin kararı da kasımda yargı ve siyasette uzun süre tartışıldı.

ŞEHİTLERİMİZE AĞLADIK

2023 yılının son haftasında, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki bir üsse sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 12 asker şehit oldu. MSB, Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenlenen hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü tarafından kullanılan 29 hedefi imha etti, operasyonlarda üç günde 56 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yılın son ayında, sahipsiz köpeklerin saldırısında bir çocuğun ağır yaralanması nedeniyle sahipsiz hayvanlar sorunu ve Ankaragücü maçı sonrası eski Kulüp Başkanı Faruk Koca’nın maçın hakemine yumruklu saldırısı da tartışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile verdiği “dostluk” mesajlarının, iki ülke için yeni dönem olarak nitelendirildiği aralık ayında, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’den çıkarılan 37’si bebek ve çocuk, 68 hasta daha Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*