2019 Çalışan Anne Anaokulu Parası Nasıl Alır, Koşulları Nelerdir?

2019 Çalışan anneler amacıyla kreş parası öncelik olarak yalnız olan, çalışan ve parasal sorun yaşam sürdüren anneler başta olmak üzere çoğu aile amacıyla verdiği desteklerdir. Yaşanan parasal sorunlar sebebiyle çalışmak mecburiyetinde olan ve bu sebeple çocuğunu kreşe vermesi gereken anneler amacıyla hazırlanan proje kapsamında ödenekler yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğrulusunda sürdürülen proje kapsamında 2018 senesinde 1,015 TL kreş parası yardımı yapılmaktadır.

2019 kreş parası olarak oluşturulan yardımın ne kadar olacağı şimdilik belirlenmemiştir. 2018 senesi evvel en çok 400 TL olarak oluşturulan bu yardım, 2018 senesinde büyük bir zamla bin TL’nin üstüne çıkmıştı. Yapılan bu yardım konusu ile alakalı hatalı tanınan bir doğru ise alakalı rakamın nakit olarak ödenecek olmasıdır.

Kreş parası nakdi bir yardım değildir. Kreş parası kapsamında verdiği destek çoğunluklu olarak işvereni ilgilendirmektedir. Bu destek kapsamında; işveren doğrulusunda kreş amacıyla çalışana yaptığı ödemede gelir vergisi muafiyeti oluşturulmaktadır. Bu sayede işveren çalışanı amacıyla ödediği brüt ücret dahilinde gelir vergisi ödemez ve bu oran kreş parası olarak çalışanın maaşına eklenir. Kreş yardımı 2019 senesinde Türkiye çapında verilmesi amaçlanan yardımlar bir tanesidir.

2019 senesinde kreş parası için başvurusu yapılabilmesi için koşulları nelerdir?

Maddi yönden çekilen zorluklar nedeniyle çalışma hayatını bırakamayan ve bu sebeple çocuklarını kreşe göndermek isteyen anne ya da babalar amacıyla kreş parası müracaatsunda bulunmak mümkündür. Bu yardımdan faydalanılabilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğrulusunda tespit edilen şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir.

Kreş parası amacıyla öncelik daima parasal sorun yaşam sürdüren, geçim sorunu çeken ve çalışmak mecburiyetinde olan annelere verilmektedir. Çok nadirde olsa eşi vefat etmiş olan ya da boşanmış olan ve geçim sorunu çeken babalara bu yardım verilmektedir. Çalışan annelere kreş yardımı şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

1-Başvuru sahibi anne ya da babanın Türk vatandaşı olması zorunludur.

2-Annelerin gerçekleştireceği müracaatlarda aldıkları maaşların asgari ücret ya da asgari ücret altında olması gerekmektedir.

3-Babaların gerçekleştireceği müracaatlarda ise aldıkları maaşın aile geçimine yetmeyecek kadar az olması gerekmektedir.

4-Annelerin müracaatte bulunabilmesi amacıyla eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.

5-Maddi hali kötü olan, evleri kira olan anne ve babalar yardım amacıyla müracaatte bulunabilmektedir.

6-Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmiş olması halinde, çocuğa bakan bireylerin parasal hali kötü ise bu yardım amacıyla müracaatte bulunulması mümkündür. Böyle bir müracaat amacıyla devlet öncelik hakkı tanımaktadır.

7-Anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması halinde maaşları toplamı 5 bin TL’yi geçiyorsa bu yardım amacıyla müracaatlar kabul edilmeyecektir.

8-Annenin çocuğa bakmakla yükümlü olması ve babanın işsiz olması halinde müracaat yapılabilmektedir.

9-Anne ve babanın maaşlarının çocuğa bakmaya yetecek kadar yüksek olmaması gerekmektedir.

10-Ailede çocuğa bakabilecek rastgele bir kimsenin bulunmaması gerekmektedir.

Bu dayanağın sağlanabilmesi emeliyle ailenin çocuğu kesinlikle anaokuluna vermesi gereken koşulların oluşması yalnızca anaokulunun fiyatının hiç bir şartta karşılanamıyor olması gerekmektedir. Bu koşullara uygunluk sağlandığı noktada anaokulu parası takviyeyi alınabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. peki hangi belgeler lazım ya da nereye başvurmamız lazım bundan yararlanmaya uygun olup olmadığımızı öğrenmek için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı